Proces Doroty Wellman przeciwko Jackowi Piekarze odroczony

Dorota Wellman (fot. arch. PAP/Marek Gorczyński)

Dziś miał ruszyć proces Doroty Wellman przeciwko Jackowi Piekarze. Gwiazda TVN pozwała pisarza fantasy za wpis na Twitterze, który krytykował ją za udział w manifestacjach proaborcyjnych. Piekara miał do zapłaty prawie pół miliona złotych. W lipcu ub.r. sąd apelacyjny cofnął wyrok. Sprawa wróciła do poprzedniej instancji – została jednak odroczona na czas nieokreślony. Pisarz zgłosił wniosek o wykluczenie prowadzącej sprawę sędzi.

Piekara kontra Wellman. Sąd Apelacyjny cofnął wyrok

Sąd Apelacyjny w Warszawie cofnął wyrok w sprawie Doroty Wellman przeciwko Jackowi Piekarze. Pisarz napisał obraźliwe słowa pod adresem...

zobacz więcej

– Sprawę będzie prowadziła sędzia, która wydała wyrok w tej sprawie, wydała również postanowienie niedopuszczające mnie do wznowienia procesu, a jej decyzje zostały zmiażdżone przez sąd apelacyjny. Jej sympatie są wyraźnie po stronie powódki i ma dużą niechęć do mnie. Uważam, że sędzia prowadząca moją sprawę nie będzie obiektywna – powiedział przed rozpoczęciem procesu Jacek Piekara w rozmowie z portalem tvp.info.

– Miesiąc temu Adam Bodnar wnioskował o wyłączenie sędziego, który zajął stanowisko w sprawie, w której miał sądzić, i TK tego sędziego wyłączył. Dla prawników jest to oczywiste, że jeśli sędzia wydał raz wyrok w danej sprawie, to nie może się nim więcej zajmować, bo de facto będzie oceniał swój własny wyrok – dodał pisarz.

Mecenas Wojciech Zieliński powiedział portalowi tvp.info, że on i jego klient Jacek Piekara nie uznają powództwa, „uważamy, że pan Jacek Piekara nie naruszył dóbr osobistych pani Wellman”.

Po południu Piekara napisał na Twitterze, że Wellman nie stawiła się na rozprawie. Z kolei sam pisarz zgłosił wniosek o wykluczenie sędzi Wlekły-Petrzak z postępowania. Sprawa została odroczona na czas nieokreślony.

W październiku 2016 r., po tzw. czarnym marszu, Piekara napisał na Twitterze, załączając zdjęcie Wellman: „Do aborcji potrzebne jest zapłodnienie... Do zapłodnienia potrzebny jest seks... Dobrze wiedzieć, że Dorocie Wellman nie grozi aborcja!”.

Celebrytka pozwała pisarza. W styczniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Piekara ma zapłacić prawie pół miliona złotych w różnego rodzaju obciążeniach, głównie kosztownych reklamach z przeprosinami, których żądała Wellman. Pisarz został skazany zaocznie, ponieważ pisma z sądu były wysyłane na adres, pod którym nigdy nie mieszkał i o wyroku dowiedział się od komornika.

W lipcu 2018 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie cofnął wyrok. Sprawa wróciła do poprzedniej instancji.

źródło:
Zobacz więcej