Uber walczy o odzyskanie zaufania

Uber modyfikuje swój model biznesowy (fot. Pexels)

Uber posypuje głowę popiołem i wdraża w Polsce pionierski pakiet rozwiązań dla kierowców, które – jak twierdzą w koncernie – pozwolą odzyskać utracone zaufanie. „Rzeczpospolita” ocenia, że na to może być już za późno.

Uber zainwestuje w Polsce. Na rynku pojawią się rowery jump

Uber zainwestuje w Centrum Inżynieryjne w Krakowie, które zajmie się tworzeniem systemu wypożyczalni rowerów miejskich. Porozumienie z amerykańską...

zobacz więcej

W środę Sejm zajmie się projektem ustawy o transporcie, a właściwie projektami, bo do komisji trafił – oprócz rządowego – również projekt Nowoczesnej. Dziennik ocenia, że zapowiada się ostry bój o kształt przepisów opracowanych przez Ministerstwo Infrastruktury, który może doprowadzić do kolejnych protestów taksówkarzy.

Tymczasem – jak ustalił dziennik – Uber, obawiając się, że sprawy obrócą się na jego niekorzyść, próbuje się wybielić i iść na ugodę z regulatorami. – Wprowadzamy zmiany w swoim modelu biznesowym, starając się być lepszym partnerem dla miast, w których oferujemy swoją aplikację. Rozumiemy, że naszym pierwszym zadaniem jest odzyskanie zaufania regulatorów, kierowców, konsumentów i opinii publicznej – mówi rzeczniczka Ubera Ilona Lartigue.

Na wielu rynkach amerykański operator jest oskarżany o działanie na granicy prawa, wykorzystywanie kierowców, którzy – wynajmowani przez partnerów firmy – często pracują na czarno, a czasami nie mogą wywalczyć należnego im wynagrodzenia. Jak dodaje, zdarza się również, że partnerzy Ubera unikają płacenia podatków. Przykładem może być operator floty pojazdów, które jeździły dla Ubera jako fundacja Incolumis Civis, a kierowcy otrzymywali kieszonkowe, a nie wynagrodzenie za pracę. Przypadek taki opisywała „Gazeta Wyborcza”.

Jak podaje „Rz”, teraz Uber zamierza zerwać z takim wizerunkiem. Firma rozwiązała już umowę z Incolumis Civis, a teraz przekonuje: koniec pobłażania dla partnerów zatrudniających kierowców niezgodnie z prawem. Amerykański operator wprowadza w Polsce kodeks postępowania partnerów, który reguluje współpracę z partnerami flotowymi.

Zgodnie z nim firmy muszą zapewnić, że będą przestrzegały przepisów, nie dopuszczą do jakiejkolwiek dyskryminacji w zatrudnieniu (ze względu na rasę, religię czy wiek) i zapewnią godne traktowanie pracowników (nie mogą być oni narażeni na przemoc czy wykorzystywanie natury słownej, psychologicznej czy fizycznej), a wszyscy partnerzy muszą się zobowiązać do zagwarantowania kierowcom terminowej i pełnej wypłaty.

źródło:
Zobacz więcej