„Sąd nad Judaszem”. Policja wkracza do akcji

Policja przekazała zebrane materiały prokuraturze (fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)

W związku ze zdarzeniem w Pruchniku nazywanym „sądem nad Judaszem” policja podjęła decyzję o przeprowadzeniu czynności mających wyjaśnić incydent. Decyzje konsultowane są z prokuraturą – poinformowała we wtorek wieczorem podkarpacka policja.

Prokuratura zleciła policji zgromadzenie dowodów ws. sądu nad Judaszem

Prokuratura w Jarosławiu (Podkarpackie) zleciła policji zgromadzenie dowodów w związku z wydarzeniami w Pruchniku, gdzie w Wielki Piątek odbył się...

zobacz więcej

„W związku ze zdarzeniem w Pruchniku nazywanym »sądem nad Judaszem« - opisywanym przez niektóre media, podejmowane przez Policję czynności zainicjowane są m.in. otrzymywanymi zgłoszeniami dotyczącymi podejrzenia popełnienia wykroczeń blokowania pasa ruchu oraz naruszenia przepisów przeciwpożarowych” – wskazano w komunikacie.

Również w związku ze zgłoszeniami dot. podejrzenia nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym policja zebrała w tej sprawie materiały, które zostały przekazane prokuraturze „celem dokonania dalszej oceny”.

„Podejmowane działania mają na celu szczegółowe wyjaśnienie opisywanych zgłoszeń związanych ze zdarzeniem w Pruchniku i na ich podstawie podejmowane będą dalsze czynności” – zaznaczono w komunikacie policji.

W Pruchniku odnowiono w Wielki Piątek tradycję z XVIII wieku tzw. sądu nad Judaszem za zdradę Jezusa Chrystusa. Kukła, która miała wyobrażać Judasza, otrzymała wyrok 30 uderzeń kijami – równą liczbie otrzymanych srebrników. Kukłę biły uczestniczące w „sądzie” dzieci, zachęcane do tego przez dorosłych. Następnie kukłę Judasza wleczono ulicami miasta, na moście obcięto jej głowę, a tułów podpalono i wrzucono do rzeki.

źródło:

Zobacz więcej