RAPORT

Kampania 2020

Zbiórka Caritas Polska dla poszkodowanych w atakach na Sri Lance

Wydarzenia z Niedzieli Wielkanocnej zostały uznane za najpoważniejsze ataki w kraju od zakończenia wojny domowej w 2009 r. (fot. PAP/EPA/M.A. PUSHPA KUMARA)

W Niedzielę Wielkanocną doszło do serii wybuchów na Sri Lance. Celem ataków terrorystycznych były między innymi kościoły, w których zgromadzeni wierni obchodzili święta. Caritas Polska planuje włączyć się w pomoc na miejscu. Już działa specjalny numer SMS i bankowy rachunek, poprzez które możemy wspierać potrzebujących.

Rząd Sri Lanki: Zamachy to odwet za atak na meczety w Nowej Zelandii

Seria niedzielnych zamachów bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance była odwetem za marcowe atak na meczety w nowozelandzkim Christchurch –...

zobacz więcej

Caritas Polska jest w stałym kontakcie z Caritas Sri Lanka, która ogłosiła pełną mobilizację w związku z tymi tragicznymi wydarzeniami. Pracownicy organizacji na bieżąco analizują sytuację i planują podjęcie niezbędnych działań. W pracę zaangażowane są trzy parafie, w których doszło do niedzielnych ataków, oraz doświadczeni partnerzy lokalni.

Odbyły się już pierwsze spotkania mające na celu rozpoczęcie programu wsparcia dla ofiar, w których uczestniczyli przedstawiciele lokalnej Caritas, arcybiskup Kolombo oraz księża reprezentujący parafie, które ucierpiały w wyniku zamachów bombowych.

Caritas Polska zamierza włączyć się w pomoc potrzebującym.

21 kwietnia, w Niedzielę Wielkanocną, doszło do serii wybuchów na Sri Lance. Celem ataków były między innymi kościoły, w których zgromadzeni wierni obchodzili święto zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

– Chrześcijanie stanowią zaledwie 7% populacji Sri Lanki, tym bardziej nasze myśli są skierowane w ich stronę, aby mogli przeżyć ten trudny czas i wzmocnić wspólnotę chrześcijańską w tym rejonie – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Pozostaje on w stałym kontakcie z ks. Mahendrą Gunatilleke, dyrektorem Caritas Sri Lanka, aby na bieżąco koordynować działania pomocowe.

Stan wyjątkowy na Sri Lance. Premier odcięty od materiałów wywiadowczych

Na Sri Lance zaczął obowiązywać stan wyjątkowy, wprowadzony przez władze w związku z niedzielnymi zamachami. W atakach bombowych na kościoły i...

zobacz więcej

Według oficjalnych informacji w wyniku eksplozji w zamachach zginęło 310 osób, a ponad 500 zostało rannych, te liczby rosną jednak z każdym dniem. Rząd kraju potwierdził, że przynajmniej sześć z ośmiu przeprowadzonych ataków było wynikiem działań zamachowców samobójców.

Wydarzenia z Niedzieli Wielkanocnej zostały uznane za najpoważniejsze ataki w kraju od zakończenia wojny domowej w 2009 roku, a wtorek 23 kwietnia został ogłoszony na Sri Lance dniem żałoby narodowej.

Pomoc dla Sri Lanki

Poszkodowanych w zamachach można wesprzeć za pomocą przelewu na konto Caritas o numerze: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem SRILANKA lub wysyłając SMS-a na numer 72052 o treści SRILANKA (pisane bez spacji, koszt 2,46 zł z VAT).

źródło:
Zobacz więcej