RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spółka Srebrna wygrała z władzami Warszawy w sprawie K-Towers

Tak miałaby wyglądać K-Towers (fot. Materiały inwestora)

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję prezydenta Warszawy o odmowie budowy wieżowca dla spółki Srebrna. Teraz prezydent Warszawy będzie musiał ponownie rozpatrzeć ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji, która zakładała powstanie dwóch wieżowców przy Srebrnej 16.

„GW” opublikowała faktury dla Srebrnej. Internauci pytają

Pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski zapowiedział czwartkową publikację jednej z faktur wystawionych na spółkę...

zobacz więcej

O sprawie jako pierwsza poinformowała „Rzeczpospolita”. Samorządowe Kolegium Odwoławcze ustaliło, że decyzja prezydenta o odmowie bazowała na dwóch kluczowych błędach: nieaktualnym stanie zabudowy tego terenu na Woli z 2013 r. oraz na uznaniu, że frontem inwestycji jest ulica Srebrna, a nie ul. Wronia. Według prezesa SKO Tomasza Podlejskiego decyzja włodarza stolicy była przedwczesna i sprawa wraca teraz do ponownego rozpatrzenia.

Spółka Srebrna wnioskowała o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie wysokiego budynku biurowego z częścią handlową i gastronomiczną oraz mieszkalną na działce przy ul. Srebrnej 16. Wniosek dotyczył zabudowy dwóch wieżowców nazywanych później K-Towers, o wysokości 138 m. W listopadzie 2018 r. miasto nie wyraziło na to zgody. Decyzja ta została zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Pod koniec stycznia „Gazeta Wyborcza” opublikowała zapisy i nagrania rozmowy z lipca 2018 r. m.in. prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, z Geraldem Birgfellnerem dotyczącej planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Złożone pod koniec stycznia w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS dotyczy braku zapłaty za złożone austriackiemu biznesmenowi zlecenie związane z przygotowaniami do tej budowy.

źródło:
Zobacz więcej