RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nad Polskę nadciąga burza piaskowa. Zostanie kilka dni

Nad Polskę napływają z południa masy gorącego powietrza wypełnione pyłem znad Sahary – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Napływ powietrza z południa będzie bardzo dynamiczny i spowoduje wystąpienie porywistego wiatru.

Sprawdź pogodę przed weekendem. Przyjdzie lato, ale tylko na chwilę

W rozpoczynającym się tygodniu czekają nas gwałtowne zmiany w pogodzie. Silny wiatr przyniesie falę upałów sięgających miejscami 26 st. C, jednak...

zobacz więcej

Jak wyjaśnia IMGW, napływowi pyłu sprzyja cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europą Wschodnią i rozległy niż nad Europą Zachodnią.

„Oba te układy kierują ku nam z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni. Duża różnica ciśnienia między wspomnianymi układami spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny, przyczyni się do silnego i porywistego, dochodzącego w porywach do 70 km/h wiatru” – czytamy w komunikacie.

Wraz z pyłem z południa napłynie do Polski gorące powietrze zwrotnikowe. W środę termometry w kraju pokażą 24 st., w czwartek 25 st., a w piątek nawet 27 st. W nocy ze środy na czwartek i w kolejnych dniach lokalnie może spaść przelotny deszcz lub wystąpią burze.

W sobotę nastąpi ochłodzenie. Wraz z przemieszczającym się frontem chłodnym z zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Wymiana masy powietrza spowoduje koniec obecności pyłów saharyjskich nad Polską.

źródło:

Zobacz więcej