Problemy w podróży samolotem? Rzecznik Praw Pasażerów pomoże

Postępowanie przed Rzecznikiem jest bezpłatne zarówno dla konsumenta, jak i dla przedsiębiorcy (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

Rzecznik Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego bezpłatnie pomoże w sporze pomiędzy pasażerem a przewoźnikiem lotniczym, organizatorem turystyki albo sprzedawcą biletów. O nowej możliwości pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich poinformował UOKiK.

Samolot reklamowy spadł na apartamentowiec

Zginął pilot samolotu reklamowego, który rozbił się o apartamentowiec na Florydzie. W samym budynku nikt nie odniósł obrażeń.

zobacz więcej

Rzecznik ma pomagać np. w sytuacji, gdy linia lotnicza nie chce uznać reklamacji w sprawie opóźnionego lub odwołanego lotu albo odmówi przyjęcia na pokład. Postępowanie przed Rzecznikiem jest bezpłatne zarówno dla konsumenta, jak i dla przedsiębiorcy.

Postępowanie przed Rzecznikiem może być prowadzone w języku polskim lub angielskim, w postaci elektronicznej lub papierowej;i nie wymaga obecności stron lub ich przedstawicieli. Postępowanie jest dobrowolne, co oznacza, że może być prowadzone wyłącznie za zgodą obu stron sporu.

Szczegółowe informacje dotyczące postępowania ADR przed Rzecznikiem Praw Pasażerów przy Prezesie ULC, instrukcje składania wniosku i formularze są dostępne na stronie pasazerlotniczy.gov.pl.

Rzecznik Praw Pasażerów przy Prezesie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który został wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich, działa na podstawie ustawie o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Dzięki niej konsument, jeśli jest niezadowolony ze sposobu rozpatrzenia przez przedsiębiorcę jego reklamacji, może rozwiązać spór polubownie (Alternative Dispute Resolution – ADR).

Zabytkowy samolot rozbił się tuż po starcie. Cudem nie spadł na dom

Dwie osoby zginęły w katastrofie prywatnego samolotu w amerykańskim stanie Ohio. Maszyna spadła na ziemię tuż po starcie, cudem nie uderzając w...

zobacz więcej

W tej chwili konsument może rozwiązać spór korzystając z pomocy jednego z 10 podmiotów uprawnionych – zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Np. Inspekcja Handlowa zajmuje się rozstrzyganiem sporów związanych ze sprzedażą towarów i usług, Rzecznik Finansowy oraz Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego – sporów finansowych.

Rzecznicy tacy działają też np. przy Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (pomagają m.in. w sporach z operatorami telekomunikacyjnymi) czy Urzędzie Regulacji Energetyki.

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowanie polubowne jest szybsze niż sądowe – trwa maksymalnie 90 dni i przeważnie bezpłatne.

źródło:

Zobacz więcej