RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wiceszef MSZ: Nie ma informacji, by wśród ofiar zamachów byli Polacy

Nie mamy informacji, aby wśród ofiar straszliwych zamachów na Sri Lance byli Polacy – powiedział w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk; zdementował tym samym doniesienia medialne o śmierci obywatela RP.

Stan wyjątkowy na Sri Lance. Premier odcięty od materiałów wywiadowczych

Na Sri Lance zaczął obowiązywać stan wyjątkowy, wprowadzony przez władze w związku z niedzielnymi zamachami. W atakach bombowych na kościoły i...

zobacz więcej

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły, w tym dwa katolickie i jeden protestancki oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Zamachy odebrały życie 310 osobom, ta liczba rośnie. W związku ze śledztwem w tej sprawie zatrzymano 40 osób.

Niektóre media informowały w niedzielę, że śmierć w zamachach poniósł obywatel Polski.

Wiceminister spraw zagranicznych był pytany, czy resort ma potwierdzenie, że wśród ofiar lub rannych po zamachach na Sri Lance są Polacy. – Nie mamy takich informacji, aby wśród ofiar tych straszliwych zamachów na Sri Lance byli Polacy – podkreślił Szynkowski vel Sęk.

Wicminister podkreślił jednocześnie, że to dramatyczne wydarzenie ukazuje i przypomina „o ogromnym problemie i o ogromnej skali prześladowań chrześcijan na całym świecie”.

– To pokazuje, jak wielkim wyzwaniem dla społeczności międzynarodowej jest, aby działać w obronie chrześcijan. Polska konsekwentnie na różnych forach międzynarodowych tak właśnie działa. Będziemy chcieli te działania wzmocnić – oświadczył Szynkowski vel Sęk.


Wśród ofiar śmiertelnych niedzielnych ataków na Sri Lance są obywatele kilkunastu krajów, m.in. USA, W. Brytanii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Australii, Indii, Turcji. Większość ofiar to Lankijczycy.

Ataki na Sri Lance były największymi, odkąd w 2009 r. w kraju tym zakończyła się wojna domowa.

źródło:

Zobacz więcej