Waszczykowski o fundacji Kramka: Powinna być zawieszona

– Działania przeciwko demokratycznym państwom powinny być karane – powiedział w „Kwadransie politycznym” Witold Waszczykowski. Były minister spraw zagranicznych skomentował w ten sposób doniesienia brytyjskiego dziennika „The Sunday Times” ws. antypaństwowej działalności Fundacji „Otwarty Dialog”.

Fundacja Otwarty Dialog i 1,5 mln funtów ze Szkocji

Brytyjski tygodnik „The Sunday Times” informuje, że szkockie firmy i znana w Polsce fundacja „Otwarty Dialog” Ludmiły Kozłowskiej i Bartosza Kramka...

zobacz więcej

Brytyjski tygodnik „The Sunday Times” informuje, że szkockie firmy i znana w Polsce fundacja Ludmiły Kozłowskiej i Bartosza Kramka miały prowadzić działalność antypaństwową w Mołdawii.

– Program, który napisała Fundacja Otwarty Dialog, to lista sabotażu – powiedział. Przypomniał, że domagano się przejęcia sejmu, wyłączenia prądu, zastopowania funkcjonowania administracji państwowej. – A to są działania zmierzające do przejęcia władzy w sposób niedemokratyczny – ocenił były szef polskiej dyplomacji.

Waszczykowski liczy na refleksję w tej sprawie w Niemczech, Brukseli, gdzie spotykano się z przedstawicielami tej fundacji. – I ktoś pójdzie po rozum do głowy i uzna, że tego typu trollowanie, agentura wpływu, nie może być akceptowana w demokratycznych państwach – stwierdził.

Waszczykowski podkreślił, że działania przeciwko demokratycznym państwom powinny być karane. Jego zdaniem fundacja powinna być zawieszona.

– Ta sprawa powinna zostać podjęta przez polski wymiar sprawiedliwości na podstawie wiarygodnych materiałów przekazanych przez służby – powiedział.

Przypomniał, że fundacja ta odegrała istotną, „wrogą rolę” w grudniu 2016 r. podczas próby puczu w Sejmie.

– W wyborach do PE ci posłowie powinni być rozliczeni przez społeczeństwo i powinno się im pokazywać przez następne kilka tygodni, w jaki sposób wspierali fundację, która walczyła przeciwko demokratycznemu rządowi polskiemu nie tylko w Polsce ale też za granicą – mówił były szef polskiej dyplomacji.

Waszczykowski komentował także zapowiedziane na 3 maja warszawskie wystąpienie Donalda Tuska. – Mam nadzieję, że nie będzie ingerował w procesy wewnętrzne Polski. Mamy kompanię wyborczą do PE i wszyscy urzędnicy europejscy powinni się powstrzymać. Zarówno Tusk, Timmermans, Weber czy inni, którzy odwiedzali Polskę w ostatnich miesiącach i ingerowali – mówił gość programu.

Pytany o wynik wyborów na Ukrainie zwrócił uwagę na zaproszenie do Warszawy wystosowane przez prezydenta RP. – Cieszę się, że polski prezydent Andrzej Duda natychmiast skontaktował się z prezydentem elektem i zaprosił go do Warszawy. Oby to była pierwsza wizyta, oby usłyszał co świat i my myślimy o Ukrainie od nas najpierw zanim to usłyszy w Moskwie – powiedział Waszczykowski.

źródło:
Zobacz więcej