RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prezydent USA przyleci w czerwcu z wizytą państwową

Ubiegłoroczna wizyta Donalda Trumpa w Wielkiej Brytanii nie była wizytą państwową (fot. Richard Pohle - WPA Pool/Getty Images)

Amerykański prezydent Donald Trump przybędzie w czerwcu z pierwszą wizytą państwową do Wielkiej Brytanii – potwierdził Londyn. W programie mają się znaleźć m.in. odwiedziny w Pałacu Buckingham i spotkanie z królową Elżbietą II.

Donald Trump będzie pierwszym przywódcą, z jakim spotka się nowy cesarz Japonii

Prezydent USA Donald Trump będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, z jakim spotka się nowy cesarz Japonii, który obejmie tron 1 maja –...

zobacz więcej

Podróż ta będzie powiązana z udziałem Donalda Trumpa w obchodach 75. rocznicy operacji D-Day, czyli lądowania aliantów w Normandii podczas II wojny światowej, które odbyło się 1 czerwca 1944 r. Prezydent weźmie udział w obchodach we Francji.

Informację tę potwierdziły anonimowe źródła w brytyjskim rządzie. Miesiąc wcześniej Trump odwiedzi Japonię i będzie pierwszym liderem światowym, który spotka się z nowym cesarzem. Oficjalnie ani Downing Street, ani Biały Dom nie wypowiedziały się na ten temat.

Zgodnie z protokołem, formalne zaproszenie musi wyjść od królowej Elżbiety II. Donald Trump spotkał się z monarchinią podczas wizyty w Wielkiej Brytanii latem zeszłego roku. Unikał wówczas centrum Londynu, gdzie odbywały się protesty przeciwko jego wizycie. Ich uczestnicy przygotowali sześciometrową żółtą, nadmuchiwaną postać amerykańskiego prezydenta.

Trump w wywiadzie dla dziennika „The Sun” skrytykował wówczas sposób przygotowania brexitu przez premier Theresę May i ocenił, że brexit „prawdopodobnie uśmierci” brytyjsko-amerykańskie porozumienie handlowe.


źródło:
Zobacz więcej