Na poczcie dowód osobisty już niepotrzebny

Aplikację mObywatel można już ściągać na telefony komórkowe (fot. Obywatel.gov.pl)

Od wtorku nie trzeba zabierać dowodu osobistego na pocztę. Wystarczy wylegitymować się aplikacją mObywatel, zainstalowaną w telefonie komórkowym – poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ministerstwo Cyfryzacji: Branie dowodu osobistego pod zastaw jest nielegalne

Branie dowodu osobistego pod zastaw, na przykład za wypożyczony sprzęt narciarski, jest nielegalne. Podobnie niezgodne z prawem jest również...

zobacz więcej

Szef resortu cyfryzacji podkreślił, że konieczne było specjalne rozporządzenie, by aplikacja mogła działać także na poczcie.

Minister Zagórski poinformował, że aplikacją można się też posługiwać w wielu innych instytucjach, w których należy okazać dokument ze zdjęciem.

Z aplikacji nie można natomiast korzystać tam, gdzie przepisy wyraźnie mówią, iż do stwierdzenia tożsamości konieczne jest okazanie dowodu osobistego. Chodzi m. in. o sądy czy notariusza.

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja na smartfony, która gromadzi mobilne dokumenty, m.in. mTożsamość. Ta usługa w aplikacji może zastępować dokument ze zdjęciem np. na siłowni, w wypożyczalni, a od teraz także w niektórych urzędach.

Korzysta ona z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.


źródło:
Zobacz więcej