RAPORT

Kampania 2020

Timmermans: Polacy muszą robić więcej w Europie

Frans Timmermans jest kandydatem socjalistów na szefa Komisji Europejskiej (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Kandydat socjalistów na szefa Komisji Europejskiej Frans Timmermans podkreślił w debacie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego z kontrkandydatem Manfredem Weberem, m.in. w sprawie silnej obecności NATO w Europie, że „Polacy rozumieją, że Unia musi teraz robić więcej i oni również muszą robić więcej w Europie”.

Juncker chce zainstalować Merkel w Brukseli? „Nie może zniknąć ze sceny politycznej”

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił, że po pożegnaniu się z urzędem kanclerza Niemiec Angela Merkel mogłaby objąć wiodącą rolę w...

zobacz więcej

– Jedyny sposób, by utrzymać NATO w Europie, to pokazanie Amerykanom, że robimy, co do nas należy. (...) Polacy rozumieją, że Unia musi teraz robić więcej i oni również muszą robić więcej w Europie – wskazał w Strasburgu wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, pytany w czasie debaty emitowanej przez telewizję France 24 o utrzymanie silnej obecności NATO w Europie.

Kandydat na szefa Komisji Europejskiej, lider frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber w kontekście zawieszenia Fideszu premiera Węgier Viktora Orbana w prawach członka EPL wskazał, że Orban „podjął decyzje, które były dla nas nie do zaakceptowania”, a „usunięcie (z grupy parlamentarnej) Fideszu wciąż jest na stole”.

Kandydat na szefa KE powiedział, że również inne europejskie partie – z Polski i Rumunii – są postrzegane jako źródło kłopotów – podaje portal Politico.

W sprawie prowadzonego wobec Polski postępowania z art. 7 unijnego traktatu Weber powiedział: „Nie otrzymujemy bardzo dobrego wyniku”. Timmermans podkreślił z kolei, że cel art. 7 to „przekazanie sprawy w ręce Rady” Unii Europejskiej.

Weber mówił już w Parlamencie Europejskim w marcu, że „procedura z art. 7 jest nieefektywna, nie przynosi szybkich rezultatów”. Podkreślał, że dlatego potrzebna jest nowa procedura i tym powinni zająć się liderzy unijni.


źródło:

Zobacz więcej