NBP ujawnia, jak długo banknot w Polsce pozostaje w obiegu

Jak podał NBP, w obiegu najwięcej, bo ponad 1,3 mld sztuk, jest banknotów o nominale 100 zł (fox. Pixabay/Fz)

Banknot w Polsce zużywa się średnio po 375 dniach, dopiero po tym czasie trafia ponownie do Narodowego Banku Polskiego – wynika z informacji NBP za pierwszy kwartał 2019 roku. Zgodnie z danymi banku centralnego w czwartym kwartale ubiegłego roku było to 370 dni.

Miał być „piast” lub „lech”. Padło na „złoty”. 95 lat temu zastąpił markę

95 lat temu, 14 kwietnia 1924 r., prezydent RP wydał rozporządzenie o zmianie ustroju pieniężnego; ustalono w nim m.in. relację marki polskiej do...

zobacz więcej

Dla porównania dziesięć lat wcześniej, w pierwszym kwartale 2009 roku, banknot w Polsce zużywał się średnio po 175 dniach.

Jak podał NBP, w obiegu najwięcej, bo ponad 1,3 mld sztuk, jest banknotów o nominale 100 zł, a najmniej banknotów o nominale 500 zł, które do obiegu weszły w lutym roku 2017. Na koniec pierwszego kwartału tego roku było ich w obiegu 15,7 mln sztuk.

Z zestawienia przygotowanego przez NBP wynika też, że na koniec marca tego roku wszystkich banknotów pozostających w obiegu było 2,1 mld sztuk, a ich wartość wyniosła prawie 216,2 mld zł. Dla porównania dziesięć lat temu w obiegu było łącznie 1,1 mld, o łącznej wartości 97,1 mld zł.Jak informuje NBP, zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

źródło:

Zobacz więcej