Tragiczny bilans świątecznych podróży. Dziesiątki zabitych, setki rannych

Do 224 wypadków, w których straciło życie 26 osób, a 249 zostało rannych, doszło od Wielkiego Piątku do poniedziałkowego poranka. Tragiczny bilans ciągle rośnie, bo trwają powroty do domów po świątecznym weekendzie.

Zderzenie samochodu z pociągiem. Wśród rannych dwójka dzieci

Trzy osoby trafiły w niedzielę do szpitala po zderzeniu auta z pociągiem na przejeździe kolejowym w Żydowie (Wielkopolskie). Wśród poszkodowanych...

zobacz więcej

– W okresie ostatnich trzech dni funkcjonariusze zatrzymali ponad 860 nietrzeźwych kierowców – poinformował w poniedziałek komisarz Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji. Podkreślił, że tylko w niedzielę wielkanocną doszło na drogach do 49 wypadków, w których życie straciło 6 osób, a 59 odniosło rany.

W poniedziałek nad ranem na autostradzie A4 w Katowicach kierowca peugeota zginął po uderzeniu w przęsło wiaduktu.

Z kolei wczesnym popołudniem dwie osoby zginęły w wypadku, do którego doszło w miejscowości Boćki w woj. podlaskim na drodze krajowej nr 19. Według wstępnych ustaleń 32-letni kierowca bmw zjechał na prostym odcinku z drogi i uderzył w drzewo. Na miejscu zginęła 28-letnia pasażerka, kierowca zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Również po południu niedaleko Lęborka (woj. pomorskie), pomiędzy miejscowościami Garczegorze i Pogorszewo, kierowca motocykla zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Motocykl spłonął, kierujący nim 24-latek zginął na miejscu.

Pełną listę ofiar poznamy we wtorek, gdy policja zbierze dane z wszystkich województw.

W poniedziałek bezpieczeństwa na drogach pilnuje 5,5 tys. funkcjonariuszy. Oprócz kierowania ruchem na miejskich wylotówkach, sprawdzają także pojazdy na największych trasach w kraju. Sprawdzają też trzeźwość kierowców.

Wieczorny szczyt powrotów oznacza więcej samochodów na drodze i wydłużający się czas jazdy. Policjanci ostrzegają, że lepiej uzbroić w cierpliwość i apelują o ostrożną jazdę. Działania „Bezpieczny weekend – Wielkanoc” dodatkowo wpierane są policyjną akcją informacyjno-edukacyjną „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”.

Funkcjonariusze przypominają kierowcom, że podróżując wieczorem warto zwrócić szczególną uwagę na pieszych, którzy czasem przechodzą między stojącymi w korku samochodami. Warto także spoglądać w lusterka w poszukiwaniu motocyklistów.

źródło:
Zobacz więcej