RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poseł RP publicznie pyta Różę Thun o jej związki z Fundacją Otwarty Dialog

Poseł Maciej Małecki i europosłanka Róża Thun (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka, arch. PAP/PAP/Piotr Polak
Poseł Maciej Małecki i europosłanka Róża Thun (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka, arch. PAP/PAP/Piotr Polak

Poseł RP Maciej Małecki (PiS) zapytał publicznie europosłankę (PO) Różę Thun o jej związki z Fundacją Otwarty Dialog. „Jak pani się z tego wytłumaczy? I co na to Pan Komisarz”? – napisał na Twitterze Małecki.

„The Sunday Times”: Fundacja Otwarty Dialog była zaangażowana w pranie brudnych pieniędzy

Brytyjski „Sunday Times” pisze w niedzielę o zarzutach komisji parlamentu Mołdawii wobec Fundacji Otwarty Dialog o przyjęcie 1,5 mln funtów od...

zobacz więcej

Brytyjski „Sunday Times” pisał w niedzielę o zarzutach komisji parlamentu Mołdawii wobec Fundacji Otwarty Dialog o przyjęcie 1,5 mln funtów od szkockich firm-słupów w zamian za lobbing na rzecz oligarchów.

Według sugestii zawartych w mołdawskim raporcie, które przytacza gazeta, pieniądze miały być przekazane fundacji dla sfinansowania kampanii lobbingowej na rzecz mołdawskiego oligarchy Veaceslava Platona oraz bankiera z Kazachstanu, Muchtara Ablazowa.

W raporcie stwierdzono m.in., że Fundacja Otwarty Dialog ingerowała w wewnętrzne sprawy Mołdawii, a środki finansowe organizacji pochodziły m.in. z „rosyjskich instytucji wojskowych, pieniędzy z rajów podatkowych”.

W październiku 2018 r. europosłanka PO Róża Thun z dużym zaangażowaniem broniła w PE szefowej Fundacji Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej.

– To jest rzeczywiście głośna sprawa z obywatelką Ukrainy, która mieszka w Polsce, mieszkała w Polsce, zamężna z Polakiem. I dla wyjaśnienia. Obydwoje angażują się w Fundację Otwarty Dialog, która piętnuje łamanie praw człowieka w Europie Wschodniej – mówiła.

Cezary Gmyz o Kozłowskiej i Kramku: Wiele wskazuje na to, że działają na zlecenie Rosjan

Wiele wskazuje na to, że działają na zlecenie Rosjan – powiedział o Bartoszu Kramku i Ludmile Kozłowskiej dziennikarz Telewizji Polskiej Cezary...

zobacz więcej

– Fundacja Otwarty Dialog ostatnio wzięła pod lupę, również stan praworządności w Polsce. Na to Ludmiła Kozłowska natychmiast została wydalona z Polski i wpisana na listę SIS, osób, którym nie wolno wjeżdżać do Schengen – oznajmiła wówczas Thun.

Dodała, że „od razu pojawiły się też informacje, (…) że służby bezpieczeństwa Ukrainy uznały ją za osobę niebezpieczną”. – Ale służby bezpieczeństwa Ukrainy skierowały do portalu, który to rozprzestrzenia – dementi, natychmiast, że nie ma w ogóle takiej procedury w sprawie pani Kozłowskiej – wskazywała.

– Te plotki powtarzają tylko ci, którzy czerpią informacje z putinowskich fakenews – mówiła.

– Mam króciutkie pytanie do pana komisarza. Co pan na to, panie komisarzu? Czy nie powinniśmy natychmiast stworzyć jakiegoś systemu zabezpieczenia dla takich osób? Gdzie one mogą się w szybkim tempie odwołać? – pytała.


W poniedziałek poseł RP Maciej Małecki postawił europosłance Platformy Obywatelskiej publiczne pytanie o jej powiązania z Fundacją Otwarty Dialog, która „jest podejrzana o pranie brudnych pieniędzy pochodzących z kręgów Putina”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej