Nowy sondaż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. PiS, KE i Wiosna na podium

Badanie wykonała pracownia Estymator w dniach 17-18 kwietnia 2019 r. (fot. Thomas Trutschel/Photothek/Getty Images)

Jak wynika z najnowszego eurosondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla DoRzeczy.pl Prawo i Sprawiedliwość ma nieco ponad 5 pkt proc. przewagi nad Koalicją Europejską.

PiS na czele wyścigu do PE. Najnowszy sondaż

Gdyby głosowanie odbyło się w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory do Parlamentu Europejskiego. Do urn poszłaby też...

zobacz więcej

PiS – według badania – ma 41,6 proc. poparcia (spadek o 0,4 pkt proc. w porównaniu z sondażem sprzed dwóch tygodni), a Koalicja Europejska 36,2 proc. (spadek o 1,5 pkt proc.).

Podium zamyka Wiosna Roberta Biedronia, na którą chce głosować 8,8 proc. ankietowanych (wzrost o 1,2 pkt proc.). Czwarty miejsce zajmuje ruch Kukiz'15 z poparciem 6,1 proc. (bez zmian w porównaniu z ostatnim badaniem).

Na dalszych miejscach plasują się: Konfederacja: Korwin, Liroy, Braun Narodowcy – 3,7 proc. (spadek o 0,1 pkt proc.), Lewica Razem – 2,1 proc. (wzrost o 0,5 pkt proc.) i Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego – 1,1 proc. (spadek o 0,1 pkt proc.). Na inne ugrupowania wskazało 0,4 pkt proc. respondentów.

W przeliczeniu sondażowych wyników na mandaty, PiS mógłby liczyć na 23 miejsca w Parlamencie Europejskim (24 jeśli dojdzie do brexitu), Koalicja Europejska na 20, Wiosna Biedronia – 5, a ruch Kukiz'15 – 3.

Badanie wykonała pracownia Estymator w dniach 17-18 kwietnia 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1010 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię

źródło:
Zobacz więcej