RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nadmiar jedzenia po świętach? Nie wyrzucaj! Zanieś do społecznej lodówki

Dla potrzebujących można zostawić m.in. cukier, mąkę, sól, różne wypieki i dania (Photo by Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Wolontariusze akcji Foodsharing zachęcają do dzielenia się żywnością. Wystarczy włożyć nadmiar swojego jedzenia do społecznej lodówki, aby inni mogli zjeść za darmo.

Caritas Polska: Ponad 524 tony żywności zebrano dzięki zbiórce „TAK. Pomagam!”

Ponad 524 tony żywności trafi przed świętami wielkanocnymi do 63 tys. potrzebujących z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i...

zobacz więcej

Akcja ma przeciwdziałać marnowaniu żywności i jest skierowana do wszystkich, którzy nie wiedzą co zrobić z nadmiarem jedzenia.

Jak mówi Katarzyna Arent z Foodsharing Warszawa najlepiej niepotrzebną żywność zostawić w społecznych lodówkach, zlokalizowanych nie tylko w stolicy, ale także w innych miastach.

Katarzyna Arent podkreśla, że możemy dzielić się żywnością dobrze zapakowaną i nadającą się do spożycia. – Jedzenie, które zrobiliśmy w domu warto jest opakować, tak, żeby było odcięte od dostępu powietrza. Na opakowaniu należy zostawić informację co znajduje się w środku, kiedy zostało przyrządzone i z czego jest zrobione – mówi wolontariuszka akcji. – Nie ma takich sytuacji, żeby zostawiona żywność zmarnowała się, wszystko trafia do brzuchów a nie do kosza, i o to w tej akcji chodzi – dodaje Katarzyna Arent.

Dla potrzebujących można zostawić m.in. cukier, mąkę, sól, różne wypieki i dania.

W całej Polsce jest ponad 40 takich miejsc. Tylko w Warszawie - 13. Tam w 2016 roku na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego stanęła pierwsza społeczna lodówka. Lokalizacje ich wszystkich można znaleźć na facebook-u, wpisując: Foodsharing Warszawa albo Foodsharing Polska. Społeczne lodówki działają przez cały rok.

Raport Federacji Polskich Banków Żywności wskazuje, że w Polsce każdego roku marnuje się ok. 9 mln ton jedzenia, co daje ponad 200 kg na jednego mieszkańca.

źródło:

Zobacz więcej