Macedonia Płn.: Stewo Pendarowski zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich

Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Macedonii Północnej wygrał kandydat rządzącego obozu, centrolewicowy Stewo Pendarowski (fot. PAP/EPA/NAKE BATEV)

Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Macedonii Północnej wygrał kandydat rządzącego obozu, centrolewicowy Stewo Pendarowski. Uzyskał on minimalną przewagę nad swoją główną rywalką Gordaną Siłjanowską–Dawkową, którą popiera prawicowa, największa opozycyjna partia w tym kraju. To z nią zmierzy się w drugiej turze, która odbędzie się 5 maja.

Rząd w Skopje: Macedonia oficjalnie zmieniła nazwę

Rząd w Skopje poinformował w oficjalnym oświadczeniu, że zmienia nazwę państwa z dotychczasowej na Macedonia Północna. Zmiana dokonała się w...

zobacz więcej

Każdy z głównych kandydatów zdobył około 43 procent głosów – za mało, aby wyłonić zwycięzcę w pierwszej turze. Niedzielne wybory przebiegały w atmosferze podziału z powodu niedawnej zmiany nazwy państwa. Doszło do tego w wyniku porozumienia, które zakończyło wieloletni spór między Atenami a Skopje o nazwę „Macedonia”, co z kolei otworzyło byłej jugosłowiańskiej republice drogę do UE i NATO.

Kandydat socjaldemokratów Stewo Pendarowski stwierdził, że głosowanie jest bardziej wyborem przyszłości kraju, a nie prezydenta. Oddając swój głos podkreślił, że Macedonia Północna wybrała drogę w kierunku Europy i z dala od izolacji i wyraził nadzieję, że wyborcy masowo poprą ten kierunek. Gordana Siłjanowska–Dawkowa przeciwna zmianie nazwy państwa stwierdziła z kolei, że zrobi co w jej mocy, aby pokazać, że niektóre rozwiązania są niezgodne z konstytucją kraju.

Macedonia zmienia konstytucję i nazwę. „To krok milowy na drodze do struktur euroatlantyckich”

Macedoński parlament przegłosował w piątek poprawkę do ustawy zasadniczej, która zmienia nazwę państwa na Republikę Macedonii Północnej zgodnie z...

zobacz więcej

Najmniej głosów uzyskał trzeci z kandydatów, reprezentujący mniejszość albańską. Niska była też frekwencja wyborcza, która nieznacznie przekroczyła wymagane 40 procent. Tyle potrzeba, aby wybory zostały uznane za ważne.

Obecny prezydent Gjorge Iwanow był jednym z najbardziej zagorzałych przeciwników umowy z Grecją. Jego kadencja kończy się 12 maja.

Niedzielne wybory były pierwszymi po zmianie nazwy państwa. Wcześniej władze w Atenach nie zgadzały się, aby była jugosłowiańska republika nosiła nazwę Macedonia, bo tak nazywa się największy region Grecji. Oskarżały też Skopje o to, że buduje swoją tożsamość na historii starożytnej Grecji. Macedonia przyjęła swą nazwę po odłączeniu od Jugosławii w 1991 roku.

źródło:

Zobacz więcej