Priorytety Zełenskiego po objęciu urzędu prezydenta. Wśród nich wstrzymanie walk w Donbasie

Rozmowy o uregulowaniu konfliktu w Donbasie nadal będą się toczyć w formacie normandzkim (fot. REUTERS/Maks Levin)

Zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyr Zełenski zapowiedział wojnę informacyjną na rzecz wstrzymania walk w Donbasie na wschodzie kraju, a za priorytetowe zadanie uznał uwolnienie jeńców znajdujących się w rękach przeciwnika.

Ukraina ma nowego prezydenta. Miażdżąca przewaga wygranego

Po podliczeniu 95 procent protokołów z głosowania w II turze wyborów prezydenckich na Ukrainie Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie poinformowała w...

zobacz więcej

– Planujemy ogromną wojnę informacyjną, by zatrzymać walki w Donbasie – oświadczył w niedzielę na konferencji prasowej. – Będziemy potrzebowali waszej pomocy – powiedział, zwracając się do dziennikarzy.

Zełenski podkreślił, że rozmowy o uregulowaniu konfliktu w Donbasie nadal będą się toczyć w formacie normandzkim (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja) oraz w ramach procesu mińskiego (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Ukraina, Rosja).

– W każdym razie będziemy działali w formacie normandzkim. Będziemy kontynuowali proces miński, który będziemy resetować. Sądzę, że będą zmiany kadrowe. Będziemy iść do końca, by powstrzymać ogień, bo najważniejsze, by nasi chłopcy wrócili (z frontu walk w Donbasie) żywi – oświadczył.

„Zrobię wszystko, by nasi chłopcy wrócili do domu

Zełenski poinformował też, że spotykał się z rodzicami ukraińskich marynarzy, którzy zostali zatrzymani przez Rosjan w listopadzie ubiegłego roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. – Zrobię wszystko, by nasi chłopcy wrócili do domu – powiedział.

Powstanie ustawa o języku ukraińskim

Prezydent elekt, który podczas wystąpień publicznych mówi przeważnie po rosyjsku, lecz przechodzi czasami na ukraiński, zadeklarował, iż będzie bronił statusu języka państwowego. – Opowiadamy się za ustawą o języku ukraińskim – zapewnił.

Petro Poroszenko: Nie odchodzę z polityki

– Nie odchodzę z polityki i będę bronił zdobyczy, które wywalczyliśmy – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który przegrał w niedzielę w...

zobacz więcej

Prokurator generalny Jurij Łucenko straci posadę

Zełenski zapowiedział, że po objęciu władzy dokona zmian personalnych na stanowiskach, które znajdują się w kompetencji szefa państwa. Z jego wypowiedzi wynika, że posadę straci prokurator generalny Jurij Łucenko. – Łucenko to stara ekipa. Będziemy mianować nowych ludzi i dotyczy to nie tylko Łucenki – powiedział.

Gratulacje od Petro Poroszenki

Zwycięzca wyborów prezydenckich poinformował, że otrzymał gratulacje od swojego konkurenta, Petra Poroszenki. – Podziękowałem prezydentowi Ukrainy Petrowi Poroszence. Właśnie pogratulował mi zwycięstwa. Jestem mu wdzięczny; powiedział, że mogę liczyć na jego pomoc w każdej chwili. Uznał moje zwycięstwo i zwycięstwo mojej ekipy – oświadczył Zełenski.

W niedzielę na Ukrainie zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich. Według trzech sondaży przeprowadzonych przed lokalami wyborczymi, tzw. exit polls, na Zełenskiego głosowało ponad 70 procent wyborców. Jego konkurenta, urzędującego prezydenta Poroszenkę, poparło ok. 25–27 procent Ukraińców.

źródło:

Zobacz więcej