RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ukraina ma nowego prezydenta. Miażdżąca przewaga wygranego

Showman i producent telewizyjny Wołodymyr Zełenski (fot. arch PAP/ SERGEY DOLZHENKO)
Showman i producent telewizyjny Wołodymyr Zełenski (fot. arch PAP/ SERGEY DOLZHENKO)

Po podliczeniu 95 procent protokołów z głosowania w II turze wyborów prezydenckich na Ukrainie Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie poinformowała w poniedziałek rano, że ich zwycięzca, showman Wołodymyr Zełenski otrzymał 73,17 procent głosów.

Poroszenko oburzony słowami Zełenskiego o „powstańcach z Donbasu”

Kandydat na prezydenta Ukrainy, gwiazdor telewizyjny Wołodymyr Zełenski, nazwał „powstańcami” prorosyjskich separatystów, którzy od pięciu lat z...

zobacz więcej

Jego przeciwnik, urzędujący prezydent Petro Poroszenko otrzymał 24,5 procent poparcia.

Po ogłoszeniu wyników sondażu Wołodymyr Zełenski obiecał, że nigdy nie zawiedzie tych, którzy na niego głosowali, i zwrócił się do narodów byłego ZSRR.

– Póki nie jestem jeszcze prezydentem, mogę to powiedzieć. Zwracam się do mieszkańców wszystkich państw byłego Związku Radzieckiego: popatrzcie na nas – wszystko jest możliwe – oświadczył.

„Planujemy ogromną wojnę informacyjną”

Zwycięzca wyborów prezydenckich na Ukrainie zapowiedział wojnę informacyjną na rzecz wstrzymania walk w Donbasie na wschodzie jego kraju, a za zadanie priorytetowe uznał uwolnienie jeńców znajdujących się w rękach przeciwnika.

– Planujemy ogromną wojnę informacyjną, by zatrzymać walki w Donbasie – oświadczył w niedzielę na konferencji prasowej. – Będziemy potrzebowali waszej pomocy – dodał, zwracając się do dziennikarzy.

Zełenski podkreślił także, że rozmowy o uregulowaniu konfliktu w Donbasie nadal będą toczyły się w formacie normandzkim (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja) oraz w ramach procesu mińskiego (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Ukraina, Rosja).

Wybory prezydenckie na Ukrainie monitorowane były przez licznych obserwatorów skierowanych na Ukrainę przez inne państwa, organizacje międzynarodowe, ukraińskie organizacje pozarządowe oraz sztaby wyborcze dwóch kandydatów.

Na ogłoszenie oficjalnych wyników II tury wyborów CKW ma czas do 4 maja.

Poprzednie, przedterminowe wybory prezydenckie, które rozpisano po obaleniu zbiegłego do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza, odbyły się w maju 2014 roku. Już w I turze zwyciężył wówczas Poroszenko, zdobywając 54,7 proc. głosów. Drugi wynik uzyskała wtedy była premier Julia Tymoszenko, na którą głosowało 12,81 proc. uczestników wyborów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej