Obcokrajowcy wśród ofiar zamachów. MSZ Sri Lanki podało listę krajów

W zamachach zginęło co najmniej 207 osób (fot. PAP/EPA/STR)

MSZ Sri Lanki poinformowało w niedzielę o zweryfikowaniu narodowości 11 zabitych w atakach obcokrajowców. Są to: trzej Hindusi, dwaj Turcy, Portugalczyk, trzej Brytyjczycy oraz dwie osoby z obywatelstwem Wlk. Brytanii i USA. Dziewięcioro cudzoziemców uznaje się za zaginionych.

Pierwsze aresztowania po krwawych zamachach na Sri Lance

Siedem osób aresztowano w związku z serią wybuchów w Niedzielę Wielkanocną na Sri Lance – poinformował minister obrony i prezydent tego kraju...

zobacz więcej

Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel lankijskiego MSZ Ravinatha Aryasinha powiedział, że wśród 207 zabitych w wybuchach co najmniej 27 osób to obcokrajowcy.

Według lankijskiego dziennika „Daily Mirror”, który na Twitterze powołuje się na szefa urzędu ds. turystyki, zabitych obcokrajowców jest 33 i pochodzą m.in. z Belgii, Chin, USA i Wielkiej Brytanii.

Ministerstwa spraw zagranicznych Holandii i Portugalii potwierdziły już, że w atakach zginęło po jednym obywatelu z tych państw.

Z kolei wysoki komisarz (ambasador) Wielkiej Brytanii na Sri Lance James Dauris przekazał, że według jego wiedzy wśród ofiar jest niesprecyzowana na razie liczba Brytyjczyków. Zaapelował do obywateli brytyjskich przebywających na Sri Lance, by skontaktowali się ze swoimi rodzinami i zapewnili ich, że są bezpieczni.

Chińskie media rządowe podały, że w niedzielnych atakach zginął jeden obywatel ChRL. Wcześniej chińska ambasada podawała, że do szpitali po eksplozjach trafiło czterech obywateli oraz że ich stan był stabilny.

Państwowa turecka agencja prasowa Anatolia podała, że wśród zabitych jest dwóch Turków, którzy pracowali przy projekcie inżynieryjnym na Sri Lance.

Lankijska telewizja podała ponadto, że wśród zabitych są osoby z Chin, Wielkiej Brytanii, ale też z Belgii i Stanów Zjednoczonych.

Do licznych głosów wśród społeczności międzynarodowej potępiających niedzielne ataki dołączył się sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który podkreślił „świętość wszystkich miejsc kultu” oraz wyraził nadzieję na szybkie postawienie sprawców przez sądem.

źródło:

Zobacz więcej