Impreza w rodzinnym gronie. „Happy birthday” dla królowej

Najdłużej panująca w historii brytyjska królowa – Elżbieta II skończyła 93 lata (fot. PAP/EPA/NEIL HALL)

Elżbieta II, najdłużej panująca w historii brytyjska królowa skończyła w niedzielę 93 lata. Monarchini świętuje ten dzień w wąskim rodzinnym gronie na zamku w Windsorze. Zgodnie z sięgającą pierwszej połowy XVIII wieku tradycją oficjalne obchody zaplanowane są na połowę czerwca.

Polski akcent podczas Wielkanocy w Białym Domu

Pierwsza Dama USA Melania Trump otrzyma w poniedziałek dekoracyjne jajko wielkanocne, które stanie się oficjalną pamiątką Białego Domu. Autorką...

zobacz więcej

W tym roku urodziny głowy państwa i zwierzchnika Kościoła anglikańskiego zbiegły się w czasie z Wielką Niedzielą, najważniejszym dniem w kalendarzu chrześcijańskim. Królowa bierze w tym dniu udział w świątecznym nabożeństwie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, a towarzyszy jej m.in. mąż, 97-letni książę Filip.

W ramach obchodów dnia narodzin królowej, podczas uroczystej zmiany warty przed Pałacem Buckingham w Londynie, oddane zostaną strzały armatnie. Zgodnie ze zwyczajem, nie można ich wykonywać w niedzielę, więc dojdzie do tego dopiero w poniedziałek. W południe 41 razy wystrzelą działa w Hyde Parku, w centrum miasta; godzinę później – 62 razy – w zamku Tower.

Na oficjalnym koncie rodziny królewskiej na twitterze pokazano zdjęcia dokumentujące panowanie królowej.

Ogólnonarodowe świętowanie 93-lecia królowej zaplanowane jest w tym roku na 8 czerwca. Zwyczaj podwójnych obchodów narodził się w 1748 roku, kiedy król Jerzy II, zaniepokojony tym, że w dniu jego urodzin w listopadzie może być zła pogoda, zdecydował o przełożeniu uroczystych obchodów na przełom wiosny i lata.

Elżbieta II została królową w 1952 roku, w wieku 26 lat, kiedy zmarł nagłej jej ojciec Jerzy VI. W 2015 roku pobiła rekord długości zasiadania na brytyjskim tronie. Przedtem rekordowo długo – 63 lata – na tronie zasiadała praprababka monarchini – Wiktoria. Elżbieta II jest obecnie najdłużej panującym – od 67 lat i 73 dni – i najstarszym monarchą na świecie.

źródło:

Zobacz więcej