RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Moniuszko. „Tworzył ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców”

Stanisław Moniuszko, portret. Autor Tytus Maleszewski (1827–1898) (fot. Wikimedia/Muzeum Narodowe w Warszawie)
Stanisław Moniuszko, portret. Autor Tytus Maleszewski (1827–1898) (fot. Wikimedia/Muzeum Narodowe w Warszawie)

Imponujące przedsięwzięcia muzyczne szykują na 5 maja Teatr Wielki w Łodzi i warszawska Filharmonia Narodowa. Tego dnia przypada dwusetna rocznica urodzin kompozytora, którego Sejm w uchwale ustanawiającej obchodzony właśnie Rok Moniuszki nazywa ojcem polskiej opery narodowej, tworzącym ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców.

Gliński: Rok Moniuszki powinien być promocją muzyki i polskiej kultury

– Chcielibyśmy, by obchody Roku Stanisława Moniuszki przyczyniły się do popularyzacji jego muzyki w Polsce i na świecie - powiedział w piątek...

zobacz więcej

5 maja br. przed gmachem teatru łodzianie będą mogli obejrzeć „Niestraszny Straszny Dwór” – multimedialną opowieść o najsłynniejszym dziele kompozytora wplątanym w tragiczne losy Polski. Inscenizację przygotowuje zespół największej łódzkiej sceny pod kierunkiem reżysera Roberto Skolmowskiego.

– Takiej prezentacji dzieła Moniuszki jeszcze nie było: Plac Dąbrowskiego, gmach teatru z otaczającymi go plenerami to spektakularnie oświetlone tło, które wraz z elektronicznymi projekcjami na telebimach uzupełni żywą muzykę, śpiew i taniec znakomitych wykonawców – solistów, chóru, baletu i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi – opowiada Bartosz Jakóbczak z biura promocji Teatru Wielkiego w Łodzi.

Na scenie oraz telebimach zaprezentowane zostaną fragmenty „Strasznego dworu”. W widowisku – jak podkreślają jego twórcy – w operę mają zostać wplecione tragiczne dzieje Polski. W muzycznej inscenizacji mają zostać wykorzystane wielkie dzieła malarstwa polskiego i wątki dwóch Moniuszkowskich inspiracji: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry.W rolę Miecznika wcieli się Zenon Kowalski, Hannę zagra Dorota Wójcik, Jadwigę – Agnieszka Makówka, a Damazego – Krzysztof Marciniak.

Przedstawienie zostanie wystawione w dniu urodzin Moniuszki w niedzielę 5 maja o godz. 20.30. Wstęp wolny.

Stanisław Moniuszko patronem Dworca Centralnego w Warszawie

Stanisław Moniuszko - ojciec polskiej opery narodowej - od soboty jest patronem Dworca Centralnego w Warszawie. W uroczystości nadania Centralnemu...

zobacz więcej

Wyjątkowe wydarzenia zaplanowała na 5 maja Filharmonia Narodowa w Warszawie. Imprezy przy ulicy Moniuszki będą otwarte dla wszystkich mieszkańców i turystów. Ich osią będą dwa koncerty w wykonaniu artystów sceny.

O godzinie 12:00, Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Pawła Kapuły zaprezentuje w Sali Koncertowej (wejście wyjątkowo od strony ul. Moniuszki) fragmenty najpopularniejszych dzieł Stanisława Moniuszki. Zabrzmi m.in. uwertura do opery „Halka”, mazur z opery „Straszny Dwór”, uwertura do opery „Verbum nobile” oraz liczne arie i pieśni. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Zaproszenia można już odbierać w kasach Filharmonii Narodowej.

O godzinie 14:00, na scenie usytuowanej w Pasażu Rowickiego, Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego przedstawi wybrane dzieła chóralne Stanisława Moniuszki z akompaniamentem fortepianu. Oba koncerty będą transmitowane on-line na stronie www.filharmonia.pl.

Ale to nie wszystko. Już o godzinie 10:30 nastąpi otwarcie Jarmarku Moniuszkowskiego wzdłuż ulicy Moniuszki, z udziałem wystawców prezentujących artykuły artystyczne, rzemieślnicze, rękodzieło i wyroby regionalne, a o godzinie 17:00 ulicą Moniuszki przejdą grupy rekonstrukcyjne.

Ponadto na scenie w Pasażu Rowickiego odbędzie się szereg imprez towarzyszących, wśród nich koncerty z udziałem m.in. Waldemara Malickiego, Marii Pomianowskiej, dzieci i młodzieży z warszawskich domów kultury, a także konkursy dla dzieci i nauka poloneza.Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu koło Mińska. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą – autorem blisko 40 kompozycji: oper, operetek, baletów, kantat, mszy, a także ponad 250 pieśni. Zmarł w Warszawie 4 czerwca 1872 r., na atak serca. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej