Audycje dla kur. Dla krów i kóz masaże. Efekt popytu na zrelaksowane zwierzęta

Im mniej stresu podczas chowu, tym lepsza jakość finalnego produktu (fot. unsplash.com/Mai Moeslund)

Rozmowy przy świątecznych stołach coraz częściej dotyczą dobrostanu zwierząt. Wiedzą o tym restauratorzy na Półwyspie Iberyjskim i zabezpieczają sobie dostęp do producentów dbających o „luksusowy” chów. Na brak klientów nie narzeka m.in. właściciel położonego na portugalsko-hiszpańskim pograniczu gospodarstwa, który zaobserwował, że jego kury stały się mniej nerwowe, od kiedy zaczęły słuchać audycji radiowych.

Jesteście patriotami? To zaciśnijcie zęby i pracujcie dla Polski

– Nie mam żalu. Codziennie podczas modlitwy dziękuję za to, co mnie spotkało i modlę się za panią prokurator. Wtedy zobaczyłem, jak wspaniałym...

zobacz więcej

Trend kupowania żywności pochodzącej z hodowli zbliżonej do naturalnych warunków zaobserwował jeden z madryckich rzeźników. Alberto Mancebo zauważył, że konsumenci coraz częściej pytają o to, skąd pochodzi mięso i w jakich warunkach były odżywiane zwierzęta. – Modna w Hiszpanii i Portugalii szynka ze świni iberyjskiej sprzedaje się lepiej, jeśli klient wie, że zwierzę było żywione żołędziami i hodowane bez stresu na pastwiskach – opowiada.

Ekologiczny trend dotarł też na kurze fermy. W położonej na portugalsko-hiszpańskim pograniczu gospodarstwie Quinta da Caramuja drób hodowany jest w luksusowych warunkach. Właściciel fermy Paulo Mota przyznaje, że hodowane bezstresowo kury nie tylko niosą się lepiej, ale też dają lepszej jakości jaja. Chwali również mięso drobiu, który wypasał się na łące i żywił trawą zamiast paszy.

– Kura jest zwierzęciem bardzo wrażliwym na hałas. Zdarzało się, że zachowywały się bardzo nerwowo, kiedy koło naszego gospodarstwa przelatywały samoloty lub helikoptery. Od pewnego czasu przyzwyczajam je do rozmaitych hałasów. Bardzo kojąco działa na nie muzyka poważna, którą puszczam z głośników. Z czasem doszliśmy do wniosku, że lepiej, kiedy słuchają na przemian melodii i głosu ludzkiego. Ostatecznie postawiliśmy na programy radiowe – wyjaśnia portugalski rolnik.

Jajka to prawdziwy cud natury. Sprawdź, co w nich siedzi

Jajka to prawdziwy cud natury. Zawierają większość niezbędnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu witamin i minerałów, białko oraz tłuszcze....

zobacz więcej

Na terenie sąsiedniej Hiszpanii, gdzie przeciętny mieszkaniec zjada rocznie 222 jajek, działa około 1200 kurzych ferm, z których zaledwie 10 proc. to hodowle ekologiczne. Właścicielka jednej z nich, Nuria Varela-Portas, uważa, że odsetek ten będzie wzrastał. Posiadaczka sześciu ferm kurzych z okolic Lugo na północnym-zachodzie kraju, zdradziła, że jej roczne dochody sięgają łącznie 5 mln euro.

Przyznaje, że kluczowy w jej ekologicznym biznesie jest marketing. Każda z liczących po sześć jaj kartonowych paczek, które sprzedaje, zawiera na swojej etykiecie rysunek zielonej kury z napisem „6 jaj od kury na wolności”. – Główna zasada naszych ferm jest taka: kura ma się tu czuć jak u siebie w domu, czyli na trawie i w naturalnych warunkach – podkreśla Valera-Portas.

Portugalscy i hiszpańscy restauratorzy mówią zgodnie, że w ostatnich latach na rynkach Półwyspu Iberyjskiego pojawiło się też mięso od krów i kóz, które nie tylko słuchają muzyki, ale są też poddawane specjalnym masażom.

Kury zadziobały lisa, który wkradł się do kurnika

Pracownicy fermy drobiu we francuskiej szkole rolniczej znaleźli w kurniku martwego lisa, który prawdopodobnie został zadziobany przez kury. – To...

zobacz więcej

Od pięciu lat w rolniczym regionie Portugalii, Alentejo, działa gospodarstwo, w którym hodowane są krowy japońskiej rasy wagyu. Zwierzęta przebywają w luksusowych warunkach na przedmieściach miasta Evora. Wprawdzie nie słuchają muzyki, jak w wielu tego typu hodowlach w Japonii, ale mogą wypasać się na ogromnych pastwiskach.

– Moich kilkadziesiąt krów korzysta z obszaru o łącznej powierzchni 25 hektarów. Z tego co wiem, są to jedyne krowy tej rasy w Portugalii – mówi współwłaściciel nietypowej hodowli, Nuno Rosado.

źródło:

Zobacz więcej