Ukraińcy wybierają: Petro Poroszenko czy Wołodymyr Zełenski

Ukraińcy wybierają: Petro Poroszenko czy Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO)

W II turze odbywających się w niedzielę wyborów prezydenckich na Ukrainie frekwencja jest nieco wyższa niż była w pierwszej. W pierwszych trzech godzinach głosowania do urn poszło 17,18 proc. uprawnionych. Ostatnie sondaże większe szanse na zwycięstwo dawały showmanowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, którego popiera ponad 50 proc. wyborców. Głosowanie na urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę deklarowało około 20 proc. respondentów. Tuż przed II turą sąd odrzucił pozew o odsunięcie Zełenskiego od wyborów.

Poroszenko oburzony słowami Zełenskiego o „powstańcach z Donbasu”

Kandydat na prezydenta Ukrainy, gwiazdor telewizyjny Wołodymyr Zełenski, nazwał „powstańcami” prorosyjskich separatystów, którzy od pięciu lat z...

zobacz więcej

Pozew w sprawie Zełenskiego złożył obserwator wyborów Andrij Chylko, który oskarżył showmana o przekupywanie wyborców. W ocenie Chylki polegało ono na rozdawaniu bezpłatnych biletów wstępu na piątkową debatę kandydatów na Stadionie Olimpijskim w Kijowie.

Obserwator zwrócił się do sądu o skasowanie rejestracji Zełenskiego jako kandydata na prezydenta, co miało go odsunąć od wyborów. VI Sąd Apelacyjny w Kijowie nie zgodził się z argumentacją powoda i w niedzielę po północy odrzucił pozew.

Wcześniej prawnik sztabu wyborczego Zełenskiego Wadym Hałajczuk powiedział agencji Interfax-Ukraina, że Chylko wcześniej składał podobne pozwy, w których domagał się m.in. uznania, że niedawne spotkanie Zełenskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem było nielegalną agitacją wyborczą.

„W studiu znajduje się człowiek, który może dokonać aktu terrorystycznego”

Ostrzeżenie przed zamachem ogłoszono podczas występu prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w publicznej stacji telewizyjnej, dokąd przybył na...

zobacz więcej

Frekwencja

Frekwencja jest nieco wyższa niż była w I turze. W pierwszych trzech godzinach głosowania, czyli do godz. 10 polskiego czasu (11 – na Ukrainie), do urn poszło 17,18 procent uprawnionych – poinformowała Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie.

Dane opracowano na podstawie informacji o frekwencji z 91 spośród 199 krajowych okręgów wyborczych. Lokale wyborcze działają od godziny 8 rano (7 w Polsce). W I turze wyborów prezydenta, która odbyła się 31 marca, frekwencja o godzinie 11 wyniosła niewiele ponad 16 procent.

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 20 (19 w Polsce). Tuż po tym oczekiwane jest ogłoszenie sondaży powyborczych, tzw. exit poll.

Ostatnie sondaże jako zwycięzcę wskazywały Zełenskiego, którego popierało ponad 50 proc. wyborców. Głosowanie na Poroszenkę deklarowało około 20 proc. respondentów.

Zełenski jest gwiazdą i producentem programów kabaretowych w stacji telewizyjnej należącej do skonfliktowanego z ekipą Poroszenki oligarchy Ihora Kołomojskiego. W I turze poparło go 30,24 proc. głosujących; obecnego prezydenta – 15,95 proc.

źródło:

Zobacz więcej