Papież przewodniczył mszy Wigilii Paschalnej

Papież przybył do bazyliki (fot. REUTERS/Remo Casilli)

W Wielką Sobotę papież Franciszek przewodniczył w bazylice Świętego Piotra mszy Wigilii Paschalnej. W jej trakcie udzielił sakramentów chrztu, bierzmowania i pierwszej komunii ośmiu dorosłym osobom z pięciu krajów.

Holendrzy na placu św. Piotra. Powstaje kwiatowa kompozycja

W Wielką Sobotę na plac św. Piotra weszli holenderscy dostawcy kwiatów, którzy w tym roku dostarczyli prawie 55 tys. m.in. żonkili, tulipanów i...

zobacz więcej

W homilii papież przywołał obraz kobiet, które poszły do grobu Jezusa. – Obawiały się, że ich wyprawa będzie bezużyteczna, bo duży kamień tarasował wejście do grobu – przypomniał. – Droga tych kobiet jest również naszą drogą – wyjaśnił Franciszek.

– Wydaje się, że wszystko rozbija się o kamień: piękno stworzenia o dramat grzechu; wyzwolenie z niewoli o niewierność wobec przymierza; obietnice proroków o smutną obojętność ludu. Podobnie również w dziejach Kościoła i w historii każdego z nas: zdaje się, że przebyte kroki nigdy nie doprowadzą do celu – powiedział.

– Dzisiaj odkrywamy, że nasza droga nie jest daremna, że nie roztrzaskuje się o kamień nagrobny – wskazał papież. Jak mówił, Bóg usuwa „najtwardsze kamienie, o które rozbijają się nadzieje i oczekiwania: śmierć, grzech, lęk, światowość”.

– Ludzkie dzieje nie kończą się na kamieniu nagrobnym, ponieważ dzisiaj odkrywają żywy kamień: Jezusa zmartwychwstałego. My, jako Kościół, jesteśmy na Nim zbudowani, i nawet gdy tracimy ducha, kiedy jesteśmy kuszeni, aby osądzać wszystko na podstawie naszych niepowodzeń, On przychodzi, aby uczynić wszystko nowe, obalić nasze rozczarowania – powiedział Franciszek.

Katechumeni, którym papież udzieli sakramentów, są w wieku od 21 do 61 lat. Pochodzą z Włoch, Albanii, Ekwadoru, Indonezji i Peru – poinformował Watykan.

W czasie najdłuższej w roku liturgicznym mszy odbywa się obrzęd poświęcenia ognia i paschału, czyli dużej woskowej świecy, która jest następnie zapalana. Jest ona symbolem zmartwychwstałego Jezusa.

W bazylice watykańskiej na mszy zgromadziło się kilka tysięcy osób.

źródło:

Zobacz więcej