RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Orlen testuje wydrukowany w 3D wirnik

Koncern sprawdzi możliwości technologii do produkcji elementów wirujących maszyn (fot. orlen.pl)

PKN Orlen testuje na jednej ze swych instalacji wirnik wykonany metodą druku 3D. Projekt zrealizowano przy współpracy z Radomskim Centrum Innowacji i Technologii. Koncern sprawdzi możliwości technologii druku 3D do produkcji elementów wirujących maszyn.

Serce z komórek pacjenta wydrukowane w 3D

Naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie wydrukowali serce techniką 3D wyposażone w naczynia krwionośne, używając materiału biologicznego pacjenta.

zobacz więcej

Jak poinformowała PAP rzeczniczka PKN Orlen Joanna Zakrzewska, wykonany w ostatnim czasie metodą druku 3D wirnik pompy przechodzi obecnie testy, które rozpoczęły się w koncernie pod koniec marca na instalacji MEK-TOL, rozpuszczalnikowego odparafinowania olejów smarowych.

– Wirnik to pierwszy komponent na terenie Grupy Kapitałowej Orlen wyprodukowany dla przemysłu rafineryjnego w tej technologii. Projekt udało się zrealizować przy współpracy z Radomskim Centrum Innowacji i Technologii powołanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu – podkreśliła rzeczniczka PKN Orlen. Zapowiedziała, że „metoda druku 3D zostanie przetestowana w produkcji przemysłowej przez spółkę Orlen Serwis”.

Według rzeczniczki PKN Orlen, „zarówno uruchomienie, jak i dotychczasowa praca pompy przebiega bez zakłóceń”. – Testy w warunkach przemysłowych potrwają do czerwca – wyjaśniła Zakrzewska. Dodała, iż „finalnie nastąpi weryfikacja możliwości zastosowania technologii druku 3D do produkcji elementów wirujących maszyn produkcyjnych”.

źródło:

Zobacz więcej