RAPORT

Kampania 2020

Czy Polacy malują pisanki? Znamy wyniki sondażu

Zwyczaj malowania jaj na Wielkanoc jest silnie zakorzeniony w polskiej tradycji (fot. publicdomainpictures.net/Vera Kratochvil)

Większość Polaków kultywuje tradycję malowania pisanek na Wielkanoc. Robi to 54 proc. – najczęściej są to kobiety, osoby w wieku 35-49 lat, ankietowani o dochodach poniżej 1000 zł netto, osoby z małych miast – podaje „Rzeczpospolita” za sondażem przeprowadzonym przez SW Research.

Jajko – symbol Wielkanocy, symbol odrodzenia

Nieodłącznie związane z Wielkanocą jajko to nie tylko symbol nowego życia, ale także symbol odrodzenia. Odnajdujemy go w wielu kulturach i nawet...

zobacz więcej

Mimo, że tradycja malowania jaj na Wielkanoc jest ciągle silna, to 40 proc. Polaków tego nie robi.

Obyczaj ten jest szczególnie trwały w niektórych grupach społecznych. Jak zwraca uwagę Piotr Zimolzak z SW Research, pisanki maluje 62 proc. kobiet, 58 proc. badanych w wieku 35-49 lat, 60 proc. ankietowanych o dochodzie netto poniżej 1000 zł i aż 66 proc. badanych z miast do 20 tys. mieszkańców.

Trwałość zwyczaju malowania pisanek wynika z silnego zakorzenienia w polskiej tradycji.

– Liczne badania etnografów potwierdzają, że istniało w Polsce kilkanaście mitów uzasadniających malowanie jaj. Np. polscy chłopi wierzyli, że jaja barwi się na czerwono, ponieważ gdy Jezus umarł na krzyżu, to jajka w domu Marii Magdaleny zostały zbryzgane jego krwią i zrobiły się czerwone – powiedział gazecie dr Grzegorz Odoj, etnolog z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

źródło:
Zobacz więcej