Ale jaja! Litwa przygotowuje się na Wielkanoc

W nadmorskiej Połądze stoją wysokie na dwa metry jajka, które każdego roku są pomalowane na inne kolory (fot. youtube/Regioninių portalų tinklas)

Pisanki cieszą się na Litwie tak wielką popularnością, że w jednym z nadmorskich kurortów w okresie Świąt Wielkanocnych można przespacerować się aleją, na której ustawiono dziesięć wielkich jaj. Olbrzymie dzieła można też podziwiać w Kownie. Natomiast w Wilnie wielka pisanka ma swój pomnik.

100 lat temu Wojsko Polskie wyzwoliło Wilno z rąk bolszewików

W 100. rocznicę wyzwolenia Wilna z rąk bolszewików członkowie Wileńskiego Klubu Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka”, polscy...

zobacz więcej

W nadmorskiej Połądze stoją wysokie na dwa metry jajka, które każdego roku są pomalowane na inne kolory. Tym razem pisanki ozdobiono motywami związanymi ze Żmudzią. W tym roku mija 800 lat odkąd po raz pierwszy w dokumentach historycznych pojawiła się nazwa tego regionu Litwy.

Do Wielkanocy gotowe jest też Kowno. W tamtejszym ogrodzie pałacu prezydenckiego ustawiono dwie sześciometrowe pisanki. Zostały one ozdobione łańcuchami, kwiatami a także 36 tysiącami lampek.

Z kolei pomnik pisanki posiada Wilno. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Joanna Mikulska z agencji promującej litewską stolicę Go Vilnius, wielkie jajko ustawione było kiedyś na Zarzeczu.

– Z tej pisanki się wykluł anioł Zarzecza, który stał się symbolem Republiki Zarzecza – republiki artystów – mówi Mikulska.

Pomnik został przeniesiony na plac przy ulicy Zawalnej, aby również ta część litewskiej stolicy mogła się odrodzić.

źródło:
Zobacz więcej