Chrześcijańskie korzenie Europy: symbolika grobu Pańskiego w warszawskiej katedrze

Grób Pański w archikatedrze zmusza do refleksji, medytacji, do podjęcia ważnych decyzji (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Dębowy krzyż z korzeniami, symbolizujący chrześcijańskie korzenie Europy, zdobi grób Pański w warszawskiej archikatedrze. Niektórzy próbują odciąć się od korzeni chrześcijańskich, co widzieliśmy w dramacie, który dokonał się w katedrze Notre Dame – mówi proboszcz archikatedry świętego Jana Chrzciciela ksiądz Bogdan Bartołd.

„Być może to jest punkt zwrotny w kierunku dobra”

– Absolutna trwoga i znak, bo w życiu chrześcijanina nie ma przypadków. Są znaki – powiedziała w „Minęła 20” Beata Kempa, minister ds. pomocy...

zobacz więcej

Ks. Bartołd wskazuje, że „krzyż to centrum chrześcijaństwa” i przypomina, że bazylika Notre Dame to nie obiekt turystyczny. – Chcę to od razu podkreślić: Ci, którzy go budowali, budowali go jako dom Boży – przypomniał proboszcz stołecznej katedry.

Kapłan ocenia jako „budujący obraz” rzesze młodych Francuzów z różańcami w ręku, którzy wyszli na ulice po pożarze. – Tak mówiąc troszeczkę z przekąsem, przecież powinni mandat dostać, bo państwo laickie. A tu różańce. A tu krzyż – mówił ksiądz.

Jak dodał, grób Pański w archikatedrze zmusza do refleksji, medytacji, do podjęcia ważnych decyzji. Nawiązuje do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski: – To są słowa, których nie wypowiedział w Warszawie, ale na błoniach krakowskich. Żebyśmy nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy i żebyśmy nie odrzucali Tego, który nas umiłował – przypominał ks. Bogdan Bartołd.

– Ta dekoracja jest bardzo surowa. Fragment tego polskiego, wspaniałego dębu, który jest takim świadkiem wielu pokoleń, gdzie te konary tego drzewa przechodzą w krzyż. Żebyśmy o tym nie zapomnieli, że nasza tożsamość, polska tożsamość – zachęcał kapłan dodając, że nasza ojczyzna, którą tak kochał Jan Paweł II jest nierozdzielnie związana z chrześcijaństwem, z wiarą.

Ksiądz Bartołd zwrócił uwagę na symbolikę Wielkiej Soboty w Kościele:

Kard. Nycz: Życie chrześcijańskie jest odpowiedzią na zmartwychwstanie Chrystusa

Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że Święta Wielkiej Nocy stanowią centrum życia chrześcijanina. W Wielką Sobotę wieczorem, po zmierzchu, w...

zobacz więcej

– Żeby się trochę zatrzymać, żeby pomyśleć trochę o swoim życiu, a szczególnie dla nas, ludzi wierzących, jest ważne to pytanie: jakie miejsce Pana Boga w moim życiu: czy ja o Nim pamiętam, czy ja się o Niego troszczę, czy ja otwieram się na działanie Jego miłości – wskazywał proboszcz katedry św. Jana w Warszawie.

– I to takie zasadnicze pytanie: czy staram się być wiernym uczniem Jezusa Chrystusa, czy daję to piękne świadectwo tak jak Jezus powiedział: po czym mają nas poznawać? Po miłości – przypominał.

Po ciszy Wielkiej Soboty rozpocznie się liturgia Wigilii Paschalnej, która jest najważniejszą liturgią dla całego Kościoła. Podczas tego nabożeństwa następuje uroczyste ogłoszenie Zmartwychwstania Pańskiego. W czasie Wigilii Paschalnej kapłan święci wodę, potrzebną do chrztu. W niektórych kościołach nabożeństwo kończy procesja rezurekcyjna.

Grób Pański w warszawskiej archikatedrze (fot. PAP/Tomasz Gzell)

źródło:
Zobacz więcej