Juncker chce zainstalować Merkel w Brukseli? „Nie może zniknąć ze sceny politycznej”

Angela Merkel cieszy się zaufaniem Jean-Claude'a Junckera (fot. Wiki/EPP)

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił, że po pożegnaniu się z urzędem kanclerza Niemiec Angela Merkel mogłaby objąć wiodącą rolę w Unii Europejskiej. – Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, żeby miała zniknąć ze sceny politycznej – powiedział polityk, który sam nie zamierza się ubiegać o reelekcję w majowych wyborach.

Sąd oddalił skargę satyryka na krytyczną opinię kanclerz Merkel. Chodzi o wiersz

Sąd w Berlinie odrzucił pozew satyryka Jana Boehmermanna, który domagał się zabronienia Urzędowi Kanclerskiemu i kanclerz Angeli Merkel...

zobacz więcej

W rozmowie z przedstawicielami mediów grupy medialnej Funke Juncker przekonywał, że Merkel nie tylko cieszy się ogromnym poważaniem, ale „cała jej sympatyczna osobowość” jest „syntezą polityka”. – Dysponuje wysokimi kwalifikacjami – zaznaczył szef KE z myślą o ewentualnym objęciu przez Merkel stanowiska w Brukseli.

Telewizja Deutsche Welle przypomina, że spekulacje na temat przejścia Angeli Merkel do Brukseli wracają jak bumerang. Sama szefowa niemieckiego tymczasem wielokrotnie już podkreślała, że nie będzie chciała się ubiegać o żadną funkcję polityczną.

Po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego zakończą się kadencje szefa Komisji Europejskiej Junckera oraz Rady Europejskiej, piastowana obecnie przez Donalda Tuska. Były premier Luksemburga sugeruje, by partia, która uzyska w wyborach najwięcej głosów, obsadzała stanowisko szefa KE a przynajmniej wysuwała swojego czołowego kandydata. Obserwatorzy zakładają, że decydujące słowo będą chcieli tu mieć także szefowie unijnych państw i rządów.

Juncker zdecydował się nie ubiegać o drugą kadencję szefa KE. Obecna dobiegnie końca 31 października 2019. Zapytany, co chciałby czytać o sobie w podręcznikach do historii stwierdził, że: „zadał sobie wiele trudu”. – Miły byłby też może dodatek: niektóre rzeczy doprowadził do porządku – ocenił.

Polityk nie chciał zdradzić dalszych planów. Wyjaśnił, że wypowie się na piśmie „na temat tego, co było i tego, co dzieje się obecnie”. Zdementował również pogłoski dotyczące jego rzekomo złego stanu zdrowia.

źródło:
Zobacz więcej