„Jemy wieprzowinę”. Firma przewozowa oskarżona o dyskryminację

Federalna Komisja Przeciwko Rasizmowi ocenia, że ogłoszenie wyklucza specyficzne grupy ludzi (fot. Pexels)

W internetowym ogłoszeniu o pracę szwajcarska firma przewozowa napisała, że szuka kierowcy „Szwajcara”. Ogłoszenie wywołało oburzenie społeczności migrantów.

Muzułmańska para nie otrzyma szwajcarskiego obywatelstwa. Odmówili uścisku dłoni

Muzułmańska para ubiegająca się o obywatelstwo Szwajcarii odmówiła uścisku dłoni, w wyniku czego miasto Lozanna zablokowało nadanie im...

zobacz więcej

„Nasi pracownicy chętnie jedzą wspólnie steki i kiełbasę po pracy” – głosi reklama firmy Schärer Transport AG. Mające siedzibę w kantonie St Gallen przedsiębiorstwo zostało oskarżone o dyskryminację przez szwajcarską Federalną Komisję Przeciwko Rasizmowi (CFR).

– Przez podkreślenie nadziei zatrudnienia „helwety”, który będzie jadł wieprzowinę i kiełbasę, możemy przyjąć, że specyficzna grupa ludzi zostanie wykluczona – powiedział Alma Wiecken, szef CFR, dziennikowi „20 minutes”.

Media zwracają uwagę, że w ogłoszeniu wskazano, iż poszukiwana jest osoba określona mianem „Eidgenossen”. Ten zwrot używa się do rodowitych Szwajcarów.

„Jest jasne, że władze Schärer Transport AG nie chcą zatrudniać osób pochodzenia imigranckiego” – napisał w oświadczeniu Bujar Zenuni z Partii Socjaldemokratycznej. „To przypuszczalnie pierwsza praca, która tak wyraźnie wspomina co zatrudnieni mają jeść po pracy. Wysyła to czytelny sygnał do żydów, muzułmanów czy wegetarianów” – ocenił.

źródło:
Zobacz więcej