Kard. Nycz: Życie chrześcijańskie jest odpowiedzią na zmartwychwstanie Chrystusa

Święto Zmartwychwstania nadaje sens całemu życiu chrześcijanina – mówi metropolita warszawski (fot. PAP/Piotr Nowak)

Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że Święta Wielkiej Nocy stanowią centrum życia chrześcijanina. W Wielką Sobotę wieczorem, po zmierzchu, w kościołach odprawiona zostanie liturgia wigilii paschalnej.

Dziś Wielka Sobota. Święcimy pokarmy, odwiedzamy groby Pańskie

Dziś Wielka Sobota, trzeci dzień Triduum Paschalnego. Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej oraz odnowieniu...

zobacz więcej

Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, podkreślił w radiowej Jedynce, że Święto Zmartwychwstania nadaje sens całemu życiu chrześcijanina i całemu kalendarzowi liturgicznemu:

– To, dlaczego przyszedł Chrystus na ziemię, dlaczego stał się człowiekiem, właśnie odpowiedź na to jest w Wielkanocy, odpowiedź jest na to w Triduum Sacrum: przyszedł dla Męki, Śmierci i Zmartwychwstania, dla naszego zbawienia – wyjaśniał kardynał Nycz.

– Dlatego to jest centrum całego życia chrześcijańskiego, centrum misji zbawienia. Wszystko inne, wszystkie inne święta są jakby trochę wtórne w stosunku do tych trzech dni, które przeżywamy – dodał.

Hierarcha zwrócił również uwagę, że bez Zmartwychwstania Chrystusa misja Kościoła i wysiłek wiary każdego z nas są puste.

– To powiedział św. Paweł: gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest nasza wiara i daremne jest nasze przepowiadanie. A więc to, że Kościół głosi Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego od dwóch tysięcy lat, właśnie ma ten głęboki sens – tłumaczył stołeczny metropolita.  

Ks. prof. Cisło: Krzyż, który jest miłością, czasami budzi też nienawiść

– Krzyż, który jest miłością, czasami budzi też nienawiść – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w...

zobacz więcej

– To jest ten fundament, na którym buduje się nasze życie. W tym znaczeniu, że jakby nasze życie chrześcijańskie jest odpowiedzią na to wydarzenie zbawcze, które się dokonało właśnie w tej chwili, kiedy Chrystus zmartwychwstał – wskazywał kardynał.

Metropolita warszawski życzył słuchaczom Polskiego Radia „tego wszystkiego, co wynika z prawdy o Chrystusie Zmartwychwstałym” – Naprawdę bądźmy radośni i weselmy się, alleluja, bo powód jest wielki – zaapelował.

Wielka Sobota to dzień spoczynku Chrystusa Pana w grobie. W tym dniu nie odprawia się Mszy Świętej ani innych nabożeństw, wierni udają się do kościołów nawiedzać Groby Pańskie. W tym dniu praktykuje się również święcenie pokarmów.

Po zmroku, w Noc Zmartwychwstania, odprawia się Liturgię Wigilii Paschalnej.

źródło:
Zobacz więcej