Masakra w barze. Nie żyje kilkanaście osób

Policja poszukuje sprawców ataku (fot. TT/Eureka Medios )

13 osób zginęło w barze mieście Minatitlan w meksykańskim stanie Veracruz, gdy napastnicy wpadli do lokalu i zaczęli strzelać. Media wskazują, że to jeden z najkrwawszych incydentów odkąd prezydentem kraju został Andres Manuel Lopez Obrador.

„El Mencho” znaczy śmierć. Meksyk w odmętach wojny domowej

Ciała rozpuszczane w kwasie, zwłoki wywieszane na wiaduktach z wiadomościami od karteli, głowy poniewierające się po ulicach, brutalne morderstwa...

zobacz więcej

Do incydentu doszło w piątek wieczorem czasu lokalnego. Niezidentyfikowani napastnicy nagle zaczęli strzelać do uczestników rodzinnej imprezy. Lokalne władze poinformowały, że ofiarami gangsterów padło siedmiu mężczyzn, pięć kobiet oraz dziecko. Jest też czworo rannych.

Motyw ataku nie jest jasny. Przedstawiciel władz wskazał, że zabójcy najpewniej poszukiwali właściciela baru. Nie wiadomo, czy mężczyzna znajdował się wówczas w lokalu.

Hugo Gutierrez, szef stanowych służb bezpieczeństwa, napisał na Twitterze, że wszczęto operację mającą na celu schwytanie osób odpowiedzialnych za masakrę.

Bar, w którym doszło do strzelaniny, leży nieopodal rafinerii państwowej firmy Petroleos Mexicanos (Pemex). W ostatnich miesiącach nasiliły się ataki na rafinerie i ropociągi. Kartele znalazły sobie bowiem źródło zysków w kradzieży paliwa. Wzrost przemocy odnotowano m.in. w leżącym nad Zatoką Meksykańską stanie Veracruz, który posiada bogate złoża ropy naftowej.

W innym incydencie cztery osoby zginęły w ataku członków kartelu z Santa Rosa de Lima na posterunek policji w mieście Celaya. Przestępcy chcieli odbić swojego herszta. Wywiązała się strzelanina, w której zginął przywódca gangu oraz m.in. sędzia. Policja zatrzymała jednego z napastników, pozostali zbiegli. Przejęto także trzy auta z bronią automatyczną.

Od 2006 roku w Meksyku na fali przemocy zginęło ponad 200 tys. osób. To ofiary karteli narkotykowych, walk grup przestępczych między sobą oraz ze służbami bezpieczeństwa i wojskiem.

źródło:
Zobacz więcej