Policja apeluje o ostrożną jazdę. Będą wzmożone kontrole

Sobota jest drugim dniem, w którym – ze względu na wyjazdy Polaków na święta – panuje na drogach wzmożony ruch. Do końca okresu świątecznego policja prowadzi akcję wzmożonych kontroli drogowych i apeluje o ostrożną jazdę.

Na drogi wyjedzie około 5 tys. policjantów. Rusza akcja „Telefony”

Około 5 tys. policjantów wyjedzie w piątek na drogi w całej Polsce w ramach akcji „Telefony” – poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu...

zobacz więcej

Funkcjonariusze koncentrują się dziś na poprawie ruchu w najbardziej zatłoczonych miejscach i zatrzymywaniu piratów drogowych – powiedział podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W święta bezpieczeństwa na drogach będzie pilnowało ponad 5,5 tys. policjantów. – Siły, które wyjechały na polskie drogi, były największe w piątek, gdy ludzie wyjeżdżali na święta i będą w poniedziałek, gdy będą wracać – wyjaśnił na antenie TVP Info.

– Naszym priorytetem jest płynność ruchu, ale też policjanci nie będą się zajmowali tylko ruchem drogowym. Skupiamy się na dwóch newralgicznych wykroczeniach – nadmiernej prędkości i wykroczeniach na relacji kierujący-pieszy. Większość wypadków z pieszymi ma miejsce na przejściach dla pieszych – wskazał.

– Robimy to nie po to – jak piszą w internecie – „żeby nabić kasę komuś”. Chętnie przywieziemy bloczki mandatowe niewypełnione, tylko dajcie nam szansę, żebyśmy nie musieli ich wypełniać – zaapelował do kierowców. – Chcemy, żeby ci, którzy chcą łamać przepisy ruchu drogowego, mieli wątpliwości, czy to jest dobry pomysł – dodał.

Policjant przypomniał, że przed wyjazdem w długą trasę warto sprawdzić stan techniczny i uzupełnić poziom płynów samochodu. Warto także sprawdzić poziom płynu do spryskiwaczy, bo – jak podkreślił – po ewentualnej stłuczce czy wypadku policjanci sprawdzają, czy kierowca miał dobrą widoczność. To może przesądzić o uznaniu kierowcy za winnego kolizji.

Również pasażerowie powinni być przygotowani na niedogodności długiej podróży, aby nie odciągać od drogi uwagi kierowcy. Warto przygotować dla podróżujących dzieci książki czy gry – zasugerował.

W czasie kontroli policjanci sprawdzają też trzeźwość kierowców, używanie pasów bezpieczeństwa i specjalnych fotelików dla dzieci.

źródło:
Zobacz więcej