RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Jadowite żaby, pytony i boa dusiciel. Nielegalna hodowla w bloku

Krakowscy policjanci odkryli herpetarium w chorzowskim bloku. Wpadli na trop 40-latka, który zajmował się nielegalną hodowlą gadów zagrożonych wyginięciem. Ślad prowadził zza granicy, skąd mężczyzna pozyskiwał okazy. – Zatrzymaliśmy m.in. 3 pytony, boa tęczowego, 3 żabki dendrobates, żółwie, kameleona i legwana. W sumie 12 nielegalnych okazów – wyjaśnia portalowi tvp.info mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

Wąż w toalecie. Kobieta natknęła się na niego w nocy we własnym mieszkaniu

– Faktycznie można się zdziwić – mówi w rozmowie z portalem tvp.info lek. weterynarii z kliniki weterynaryjnej w Oławie, który złapał gada. Węża...

zobacz więcej

Zdaniem śledczych mężczyzna trudnił się nielegalnym procederem od wielu miesięcy. Wskazuje na to liczba zwierząt, które trzymał w swoim chorzowskim mieszkaniu. Oprócz 12 nielegalnych okazów, miał też wiele innych gadów.

40-latek z zagranicy sprowadzał zabronione prawem gatunki dzikich zwierząt, a następnie wystawiał je na sprzedaż na portalach internetowych oraz podczas pokazów. – Ceny oscylowały od 150 do 300 zł – wyjaśnia mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

W końcu policjanci postanowili zatrzymać handlarza. Dowiedzieli się, że ma pojawić się w Nowej Hucie na targach terrarystycznych. Kiedy 40-latek wkroczył na halę, został zatrzymany, a okazy zarekwirowane. Miał przy sobie m.in. kameleona jemeńskiego, legwana oraz zielonego pytona birmańskiego.

Dużo więcej skrywało jego chorzowskie mieszkanie. Tam odkryto boa tęczowego, 3 jadowite żabki dendrobates, a także żółwie stepowe, które również miały trafić na rynek. W sumie zarekwirowano 12 zwierząt. Trafiły do specjalistycznej kliniki, skąd zapewne zostaną przewiezione do zoo. – Nie zauważyliśmy, aby okazy były niewłaściwie traktowane. Nie ma więc zarzutu dotyczącego znęcania się – wyjaśnia rzecznik.

40-latkowi za naruszenia przepisów Ustawy o ochronie przyrody grozi do 5 lat więzienia. Art. 128 ust. 2 mówi o naruszeniu prawa Unii Europejskiej w zakresie obrotu chronionymi gatunkami dziko żyjących zwierząt i roślin poprzez oferowanie zbycia lub nabycia, przewożenie w celu zbycia, nabywanie, wystawianie publicznie w celach zarobkowych okazów określonych gatunków roślin lub zwierząt.

źródło:
Zobacz więcej