RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Spotykają się z publicznymi szykanami”. Abp Jędraszewski o „szantażu wobec chrześcijan”

Doroczne Misterium Męki Pańskiej w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Doroczne Misterium Męki Pańskiej w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Podczas homilii w Wielki Piątek metropolita krakowski mówił o „szantażu” wobec chrześcijan. Arcybiskup Marek Jędraszewski wypowiadał te słowa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Hierarcha nawiązał do Ewangelii i mówił, że walka arcykapłanów, uczonych w Piśmie i faryzeuszów z Jezusem trwa niemal od początków Jego nauczania.

To państwo wciąż zakazuje hucznych zabaw w Wielki Piątek. Młoda lewica chce to zmienić

Przewodniczący młodzieżówki niemieckiej SPD Kevin Kühnert żąda zlikwidowania zakazu tańczenia i urządzania hucznych zabaw, który obowiązuje w RFN w...

zobacz więcej

– Jeśli przybywali na miejsca, w których nauczał, to jedynie po to, aby Go pochwycić na słowie i oskarżyć – mówi hierarcha.

Dodał, że na dokonane przez niego cuda patrzono jako skutek współpracy z Belzebubem i tworzono wokół niego – według dzisiejszych kategorii „czarny PR”.

Jak tłumaczył, chodziło o to, aby w chwili aresztowania Jezusa nawet bliscy nie stanęli w jego obronie. Dodał, że Żydzi nie chcieli uznać cudów Chrystusa, odrzucili ich religijny wymiar i wybrali „drogę czysto politycznych kalkulacji i rozumowań”. Gdy stanął przed sądem Kajfasza, posłużono się kłamstwem do wydania wyroku skazującego – wskazał hierarcha.

Arcybiskup Jędraszewski dodał, że dzieje Kościoła są pełne podobnych procesów politycznych, które kolejni władcy świata wytaczają chrześcijanom.

Jak mówił, obecnie ten kto się przyznaje publicznie do Chrystusa i chce wprowadzać jego nauczanie, jest uznawany za kogoś, kto: należy do Ciemnogrodu, jest wrogiem poprawności politycznej, nie uznaje tolerancji, nie zna smaku prawdziwej wolności, jest fanatykiem, faszystą, przeciwnikiem WHO, homofobem i walczy z postępem ludzkości.

Filipińscy pokutnicy dali się przybić do krzyży

Na północy Filipin, jak co roku w Wielki Piątek, kilku pokutników dało się przybić do drewnianych krzyży. Krwawy rytuał odbywa się w tym miejscu...

zobacz więcej

Jak podkreślał hierarcha, jest dokładnie odwrotnie: „Kochamy wszystkich ludzi i kochamy wolność, dzięki czemu jesteśmy tolerancyjni, przede wszystkim zaś zależy nam na postępie całej ludzkości” Hierarcha dodaje, że chrześcijanie nakłaniani są do przyjęcia takiego stylu myślenia i postępowania, jakby Chrystusa nie było oraz do walki z przejawami jego obecności we współczesnym świecie.

W opinii hierarchy, o tym, że tak jest świadczy „olbrzymia fala lewackiego hejtu i ogromny potok wprost niegodnych i pełnych pogardy słów, które rozlały się po całym świecie, także w Polsce, w odniesieniu do tych wszystkich osób, które się modlą i które chcą materialnie wspierać w dużej mierze strawioną kilka dni temu pożarem paryską katedrę Notre Dame”.

Dziś Wielki Piątek. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. W kościołach nie sprawuje się mszy. Wieczorem wierni uczestniczą w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, na jej zakończenie udzielana jest Komunia Święta.

Organizowane są także publiczne nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Katolików obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Tego dnia należy powstrzymać się od pokarmów mięsnych. Spożywanie trzech posiłków, w tym jednego do syta, obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej