Egipscy katolicy czekają na legalizację świątyń

Egipscy żołnierze przed kościołem św. Józefa w Kairze (fot. arch. PAP/EPA/KHALED ELFIQI)

Status prawny ponad 900 kościołów chrześcijańskich różnych wyznań w Egipcie został w ciągu ostatnich trzech lat uregulowany przez rząd. Chodzi o obiekty wybudowane na przestrzeni ostatnich lat bez państwowego pozwolenia. Legalizacja, która miała miejsce dotychczas, dotyczy kościołów prawosławnych oraz protestanckich – katolicy wciąż czekają na ruch egipskich władz.

Chrześcijanie w świecie islamu [OPINIA]

W najbliższą niedzielę radosne Alleluja oznajmi Zmartwychwstanie Chrystusa również w wielu krajach muzułmańskich. W niektórych jednak co najwyżej...

zobacz więcej

Legalizacja chrześcijańskich świątyń jest istotna w kontekście różnych przejawów przemocy ze strony ekstremistów islamskich.

– Kościołowi katolickiemu nie wydano dotychczas żadnego pozwolenia. Mamy 120 kościołów i 20 domów zakonnych o nieuregulowanym statusie. Zostały skierowane do rządu prośby i znany adwokat koptyjsko-katolicki powiedział, że oczekujemy dobrej nowiny podczas Świąt Paschalnych – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Boulos Garas, sekretarz generalny Rady Kościołów Egiptu.

– Można uznać generalnie, że w Kościołach z tego powodu panuje klimat zadowolenia. Jednak uznanie ze strony rządu to nie wszystko. Przyjmijmy, że władze nie mają nic przeciwko budowie kościoła, ale grupy islamistów uznają to za przejaw agresji wymierzonej przeciwko nim. Podkładają ogień, zamykają kościół, nie pozwalają ludziom do niego wejść – dodał.

Duchowny zauważył, że dokument podpisany ostatnio przez papieża Franciszka i wielkiego imama Al-Azhar posiada ogromną wartość, ale dotyczy poziomu oficjalnego, liderów wspólnot; potrzeba dużo czasu, aby jego duch przeniknął do świadomości ludzi i ją przemienił.

źródło:
Zobacz więcej