Batikowe pisanki. Przy pracy mogą się przydać buraki i szpinak

Żeby wzór, nanoszony roztopionym woskiem, dobrze się prezentował, wskazane jest, by skorupki jajek były białe (fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)

Magda Rutkowska z Podlasia prezentuje pisanki batikowe. Rysunek wykonuje się na jajku pokrytym rozgrzanym woskiem pszczelim za pomocą szpilki krawieckiej.

Jajka to prawdziwy cud natury. Sprawdź, co w nich siedzi

Jajka to prawdziwy cud natury. Zawierają większość niezbędnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu witamin i minerałów, białko oraz tłuszcze....

zobacz więcej

Malując pisanki, można zrezygnować z gotowych sztucznych barwników, a przygotować wyłącznie naturalne. Wszyscy znają sposób na brązowe: gotujemy wówczas jajka w wodzie z dodatkiem łupin z cebuli. A pozostałe? Pomarańczowy kolor uzyskamy, gotując jajka w soku z marchwi lub dyni. Różowy – poprzez gotowanie jajek w soku z buraka. Niebieski powstanie, gdy dodamy do wody owoce tarniny, borówki amerykańskiej albo liście czerwonej kapusty. Na żółto zabarwią się jajka gotowane w wodzie z kurkumą, a na zielono - w wywarze ze szpinaku.

Magda Rutkowska z Podlasia prezentuje pisanki batikowe. Rysunek wykonuje się na jajku pokrytym rozgrzanym woskiem pszczelim za pomocą szpilki krawieckiej. – Technika polega na nanoszeniu wosku na skorupkę jajka, później barwieniu tej skorupki, i nanoszeniu kolejnego wzoru, i znów kolejnego barwienia. I to jest taka wieloetapowa praca. Na koniec, żeby jajko było gładkie i żeby nie było na nim wosku, trzeba je nad rozgrzaną kuchenką trzymać, albo świeczką. Wosk się wtedy roztopi. Ścieramy go ręcznikiem papierowym. To dodatkowo zabezpieczy farbę przed odbarwieniem – wyjaśnia Rutkowska.

Żeby wzór, nanoszony roztopionym woskiem, dobrze się prezentował, wskazane jest, by skorupki jajek były białe. Wtedy między farbą a woskowym wzorem uzyskamy większy kontrast. Najlepiej wykonywać pisanki w tej kolejności: gotowanie na twardo - malowanie woskiem - zanurzanie w farbie.

źródło:

Zobacz więcej