RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ziemniak z flagą. Chodzi o to, żeby konsumenci wiedzieli, skąd pochodzi

Chodzi o to, by konsumenci wiedzieli, skąd pochodzi ziemniak (fot. TT/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi)

„Podpisałem rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą” – napisał na Twitterze minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski. Zapowiedział, że wystąpi do KE o notyfikację znakowania mięsa.

Klient nie będzie kupował kota w worku. Pionierski system badania mięsa w Polsce

– Polska, jako jeden z pierwszych krajów, chce wprowadzić innowacyjny system wiedzy o zwierzęciu od jego urodzenia do uboju – poinformował minister...

zobacz więcej

Podpisane przez ministra rozporządzenie zmieniające poprzednie, w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych zostało przygotowane w porozumieniu z ministrem zdrowia.

Zmiany są po to, by - jak czytamy na stronach resortu - konsumenci mieli informację o państwie pochodzenia ziemniaków dostępnych w obrocie detalicznym.

Jak podkreślono, informacji będzie towarzyszyć wizerunek flagi państwa, z jakiego ziemniaki pochodzą, a znakowanie będzie wymagane zarówno w przypadku ziemniaków pakowanych (z wyłączeniem tych których opakowania oznakowano logo „Produkt polski”), jak i sprzedawanych „na wagę”.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych weszła w życie w ubiegłym roku. Jednym z jej celów jest skuteczne zapobieganie przepakowywaniu oraz sprzedaży zagranicznych owoców czy warzyw jako polskich.

Ardanowski zapowiedział na Twitterze, że teraz zamierza wystąpić do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania mięsa.

źródło:

Zobacz więcej