Ustawa chroniąca dzieci, które przeżyły aborcję zawetowana przez gubernatora

Roy Cooper zawetował ustawę chroniącą życie dzieci, które przetrwały aborcję (fot. REUTERS/Chris Keane)

Demokratyczny gubernator Karoliny Północnej Roy Cooper zawetował ustawę, która wymagała od lekarzy przeprowadzających aborcję zapewnienia podstawowej opieki medycznej tym noworodkom, które przeżyły nieudane aborcje. Stało się to zaledwie kilka dni po przyjęciu ustawy przez Senat stanu – podał portal LifeSiteNews.com.

Przez selektywne aborcje na świat nie przyszło 23 mln kobiet

Aborcje przeprowadzone ze względu na płeć dziecka doprowadziły w niektórych krajach, przede wszystkim w Chinach i Indiach, do poważnego zachwiania...

zobacz więcej

Ustawa gwarantowała niemowlętom, które urodziły się żywe po próbie aborcji, te same prawa, które przysługują dzieciom urodzonym w sposób naturalny. Senat Karoliny Północnej zatwierdził projekt ustawy senackiej w poniedziałek.

Gubernator stanu Roy Cooper zdecydował się ją zawetować.

– Przepisy już chronią noworodki, a ta ustawa jest niepotrzebną ingerencją w relacje między lekarzami a ich pacjentami – stwierdził. – To niepotrzebne prawodawstwo karałoby lekarzy i innych dostawców opieki zdrowotnej za praktykę, która po prostu nie istnieje – dodał.

Jak podkreślają obrońcy życia, obecne prawo nie zawiera żadnych konkretnych sankcji karnych za wstrzymanie leczenia noworodków, które przeżyły aborcję. Nie dają również wiary twierdzeniom, że nie dochodzi do sytuacji mordowania dzieci, które przyszły na świat w wyniku nieudanej aborcji.

– Pielęgniarki opowiadały historie dzieci, które urodziły się żywe, po czym zabierał je lekarz i zanurzał głową w dół w soli fizjologicznej – mówiła republikańska deputowana stanowa Pat McElraft, z zawodu lekarka. – Mogę potwierdzić fakt, że dzieciobójstwo miało miejsce w Karolinie Północnej. Byłam świadkiem tych późnych aborcji – dodała.

Nie wiadomo, czy Republikanom uda się odrzucić weto gubernatora. Potrzebowaliby do tego poparcia części deputowanych Partii Demokratycznej.

źródło:
Zobacz więcej