RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Jajka to prawdziwy cud natury. Sprawdź, co w nich siedzi

Z badań wynika, że spożycie jaj w Polsce stale maleje (fot. Shutterstock/Mikhaylovskiy)

Jajka to prawdziwy cud natury. Zawierają większość niezbędnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu witamin i minerałów, białko oraz tłuszcze. Znajdziemy w nich selen, który pomaga eliminować metale ciężkie z organizmu, witaminę D, żelazo czy fosfor – ważny składnik kości, zębów i krwi.

Od czego zależy kolor skorupki i co oznacza numer na jajku?

Okazuje się, że barwa skorupki jaja, wbrew powszechnej opinii, nie zależy od sposobu żywienia kury, lecz jest jej cechą genetyczną. A dzięki...

zobacz więcej

Z badań wynika, że spożycie jaj w Polsce stale maleje. Z raportu Stowarzyszenia Otwarte Klatki wynika, że 2010 r. na jednego mieszkańca Polski przypadły 202 jajka rocznie. W 2016 r. liczba ta wynosiła 145 sztuk, a w 2017 - już 139.

Tymczasem okazuje się, że jajka są bardzo cennym źródłem wielu składników. Jedno zawiera około 90 kcal. Dostarcza nam białko, które jest podstawowym budulcem, cholinę odpowiedzialną za rozwój i pracę mózgu czy cholesterol, który w odpowiedniej ilości potrzebny nam jest do syntezy hormonów i witamin.

Jajko ma też swoje święto – Światowy Dzień Jaja przypada na drugi piątek października. W 2019 roku będzie to 11 października.

Jajka są ważnym i symbolicznym składnikiem wielkanocnych potraw. Zazwyczaj jednak przygotowujemy je z dodatkiem majonezu. A takie to już 170 kcal. Żurek z jajkiem i kiełbasą - 400 kcal. Do tego kiełbasa biała – 270 kcal. Dlatego dietetyk Hanna Stolińska-Fiedorowicz apeluje: „W święta nie rezygnujmy z jedzenia, tylko je degustujmy”.

źródło:

Zobacz więcej