Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Oczekujemy, że lider PO podpisze w imieniu Koalicji Europejskiej deklarację ws. euro”

Uchylanie się od odpowiedzi jest opowiedzeniem się za przyjęciem euro (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Oczekujemy, że lider PO Grzegorz Schetyna podpisze w imieniu Koalicji Europejskiej przygotowaną przez PiS deklarację ws. waluty euro w Polsce; uchylanie się od odpowiedzi jest opowiedzeniem się za przyjęciem euro – powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Premier: Oczekuję odpowiedzi. Może chociaż w tej sprawie Koalicja Europejska ma wspólne zdanie

Premier pyta polityków Koalicji Europejskiej, czy chcą utrzymać polską walutę. – Może chociaż w tej jednej sprawie Koalicja Europejska ma jakieś...

zobacz więcej

W środę prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował do szefa Koalicji Europejskiej, przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny i szefa Kukiz'15 Pawła Kukiza projekt „deklaracji zabezpieczenia interesów finansowych państwa polskiego i jego obywateli”. Miałaby ona zapewnić, że waluta euro może być wprowadzona w Polsce dopiero, gdy „Polska gospodarczo będzie na poziomie największych krajów UE, a Polacy osiągną europejski poziom życia”.

Jak wyjaśnił, deklaracja – którą sam już podpisał – jest deklaracją partii i koalicji ponad podziałami politycznymi, ponieważ odnosi się do interesów finansowych państwa i polskich obywateli.

– Chodzi o to, żeby wszystkie te formacje, łącznie z naszą, zagwarantowały, że w Polsce nie będzie wprowadzone euro, zanim Polska nie osiągnie poziomu gospodarczego państw, które leżą na zachód od naszych granic. Tutaj punktem odniesienia są przede wszystkim Niemcy – zaznaczył Kaczyński.

Lider Platformy oświadczył, że jest gotowy, aby powiedzieć opinii publicznej oraz prezesowi PiS – „twarzą w twarz, w bezpośredniej debacie”, co myśli na temat wprowadzenia w Polsce euro.

Mazurek podkreśliła, że ws. przyjęcia euro w Polsce PiS oczekuje od Schetyny podpisania – w imieniu Koalicji Europejskiej – „prostej deklaracji”.

źródło:

Zobacz więcej