Odbudowę Notre Dame będzie koordynował francuski generał. „Żarliwy katolik”

Generał Jean-Louis Georgelin (fot. REUTERS/Etienne Laurent/Pool)

„Żarliwy katolik” generał Jean-Loiuis, długoletni szef francuskiego sztabu generalnego, decyzją francuskiego prezydenta będzie koordynował odbudowę katedry Notre Dame.

Amerykańska uczelnia ma pomiary Notre Dame wykonane laserem 3D

Nowojorska uczelnia Vassar College dysponuje zebranymi za pomocą skanera laserowego 3D pomiarami zniszczonej w pożarze paryskiej katedry Notre Dame...

zobacz więcej

W środę prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że wybrał generała Jean-Louisa Georgelina, do nadzorowania i koordynowania odbudową katedry Notre Dame.

Emerytowany wojskowy zgodził się wrócić z emerytury i wykonać pracę powierzoną mu przez głowę państwa.

70-latek za rządów Nicolasa Sakozy’ego pełnił rolę szefa francuskiego sztabu generalnego. Wcześniej funkcję tę sprawował za prezydenta Jacquesa Chiraca, prowadząc operacje wojskowe m.in. w Afganistanie i Libii.

Georgelin został odznaczony Orderem Narodowym Legii Honorowej – najwyższym francuskim orderem zasługi dla wojskowych i cywilnych.

Generał, w opinii jednego z jego przyjaciół, jest „żarliwym katolikiem”, należy do oblatury benedyktyńskiej i Katolickiej Akademii Francuskiej.

Prezydent Macron liczy, że prace rekonstrukcyjne uda się zakończyć w ciągu pięciu lat; w 2024 r. w Paryżu mają się odbyć letnie igrzyska olimpijskie. Wielu ekspertów uważa jednak, że to zbyt mało czasu na tak duże prace.

źródło:
Zobacz więcej