RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Premier: Powstańcy z getta warszawskiego walczyli przede wszystkim o godność

Uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Powstańcy z getta warszawskiego walczyli nie tylko o swoje życie, ale przede wszystkim o godność, z której Niemcy chcieli ich brutalnie odrzeć – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. W piątek przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie.

„Broniliśmy godności i człowieczeństwa” 76. rocznica powstania w getcie warszawskim

76 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., bojownicy z Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej stawili zbrojny opór oddziałom...

zobacz więcej

W rocznicę obchodów powstania przy Pomniku Bohaterów Getta w stolicy odbyły się uroczystości upamiętniające żydowskich bojowników.

„Powstańcy z Getta Warszawskiego walczyli nie tylko o swoje życie, ale przede wszystkim o godność, z której Niemcy chcieli ich brutalnie odrzeć. Warszawa to miasto wolności, buntu przeciw niemieckiemu barbarzyństwu i heroicznej odwagi uczestników obu Powstań” – napisał w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia.


Apel pamięci, kadisz i marsz w 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim

W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.


„Broniliśmy godności i człowieczeństwa” 76. rocznica powstania w getcie warszawskim

źródło:

Zobacz więcej