RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

To państwo wciąż zakazuje hucznych zabaw w Wielki Piątek. Młoda lewica chce to zmienić

W tym dniu chrześcijanie czczą Mękę i Śmierć Chrystusa (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
W tym dniu chrześcijanie czczą Mękę i Śmierć Chrystusa (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Przewodniczący młodzieżówki niemieckiej SPD Kevin Kühnert żąda zlikwidowania zakazu tańczenia i urządzania hucznych zabaw, który obowiązuje w RFN w Wielki Piątek, a w landach katolickich częściowo także w Wielki Czwartek i Wielką Sobotę.

Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek. Dla chrześcijan to czas kontemplowania męki i śmierci Chrystusa. W kościołach nie sprawuje się mszy. Wieczorem wierni...

zobacz więcej

– Kto w Wielki Piątek chce pójść na dyskotekę, powinien mieć do tego prawo – powiedział Kühnert dziennikarzom z grupy medialnej „Deutschland”.

Część młodych Niemców także nie chce rezygnować z zabawy i tańców w dniu, w którym chrześcijanie czczą Mękę i Śmierć Chrystusa.

– Mam prawo niezależnie od religii być wolna, mam prawo robić, co chcę i to nie musi oznaczać, że nie wierzę w Boga – powiedziała 20-letnia studentka uniwersytetu stuttgarckiego.

Zlikwidowania zakazu organizowania zabaw w Wielkim Tygodniu domaga się również młodzieżówka liberałów z FDP. Szef hamburskiego oddziału tej organizacji Carl Cevin-Key określił zakaz tańca w Wielki Piątek jako „relikt minionej epoki”.

Kościół Katolicki apeluje o zachowanie w Wielkim Tygodniu ciszy świątecznej. Mimo tych apeli coraz częściej władze lokalne I sądy administracyjne uchylają zakazy organizowania w Wielkim Tygodniu zabaw lub dyskotek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej