RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Okręty NATO wpływają do Gdyni

Brytyjski okręt HMS Westminster, należący do grupy sześciu okrętów Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One), wpływa do portu w Gdyni (fot. PAP/Adam Warżawa)
Brytyjski okręt HMS Westminster, należący do grupy sześciu okrętów Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One), wpływa do portu w Gdyni (fot. PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Sześć okrętów Stałego Zespołu Sił Morskich NATO-SNMG1 wpływa do portu w Gdyni. Oprócz polskiej fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski są to jednostki z Hiszpanii, Niemiec, Turcji, USA i z Wielkiej Brytanii. Wizyta ma charakter roboczy.

„Gruzja będzie członkiem NATO, pomimo sprzeciwu Rosji”

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powtórzył w poniedziałek w Tbilisi, że Gruzja będzie członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, pomimo...

zobacz więcej

Marynarze pozostaną w Gdyni przez całe święta. Okręty opuszczą Gdynię rano we wtorek.

Zespół okrętów Stałego Zespołu Sił Morskich NATO-SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One) tworzą: amerykański niszczyciel USS Gravely, będący jednocześnie jednostką flagową Zespołu, cztery fregaty - polska ORP Gen. K. Pułaski, hiszpańska ESPS Almirante Juan De Borbon, turecka TCG Gokova i brytyjska HMS Westmister, a także niemiecki okręt zaopatrzenia FGS Rhon.

Pioch wyjaśnił, że podczas pobytu w porcie dowódca zespołu fregat i niszczycieli kontradmirał Edward Cashman z US Navy wraz z dowódcami okrętów złożą oficjalne wizyty dowódcy Centrum Operacji Morskich-Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadmirałowi Krzysztofowi Jaworskiemu, prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi oraz dowódcy 3 Flotylli Okrętów kontradmirałowi Mirosławowi Jurkowlaniec.

Okręty będą dostępne dla zwiedzających w gdyńskim porcie przez dwa dni:
– USS Gravely – w sobotę, 20 kwietnia od 13:00 do 15:00 przy nabrzeżu Francuskim
– HMS Westminster – w sobotę, 20 kwietnia od 11:00 do 14:00 przy nabrzeżu Bułgarskim
– TCG Gokova – w niedzielę, 21 kwietnia od 11:00 do 14:00 przy nabrzeżu Francuskim.

NATO zbuduje w Polsce magazyn dla sprzętu wojsk USA za ćwierć mld dolarów

NATO przeznaczy 260 mln dolarów na zbudowanie w Powidzu magazynu sprzętu wojskowego stacjonujących w regionie sił amerykańskich – powiedział...

zobacz więcej

Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 r. jako zespół Stanavforlant (Standing Naval Force Atlantic - Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 r. jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) i podporządkowano Dowództwu Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku.

SNMG-1 jest częścią Sił Odpowiedzi NATO. SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych sojuszu północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Jego szkielet stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski.

– Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie – wyjaśnił rzecznik prasowy 3 Flotylli Okrętów.


Dodał, że okręty wchodzące w skład SNMG-1 są zdolne do „monitorowania żeglugi, kontrolowania podejrzanych jednostek, prowadzenia akcji blokadowych oraz ewakuacji zagrożonej ludność”, a także „mogą stanowić bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej