RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ks. Dariusz Oko: Każdy człowiek jest jak wspaniała katedra

Każdy człowiek jest jak wspaniała katedra, bo tak nas Bóg stworzył – powiedział w programie „Minęła 9” teolog Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie ks. prof. Dariusz Oko. Dodał, że „tak jak zgliszcza same się nie podniosą, tak jeżeli sami siebie obrócimy w zgliszcza, tylko Bóg może nas odbudować”.

Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek. Dla chrześcijan to czas kontemplowania męki i śmierci Chrystusa. W kościołach nie sprawuje się mszy. Wieczorem wierni...

zobacz więcej

Ks. Oko powiedział na antenie TVP Info, że pomóc w przeżywaniu świąt Wielkanocy może nam „straszny pożar katedry Notre Dame w Paryżu”.

– Można powiedzieć, że każdy z nas, każdy człowiek jest jak wspaniała katedra, bo tak nas Bóg stworzył – stwierdził i dodał, że „jesteśmy największym cudem na ziemi”.

Teolog Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie zauważył, że jak w średniowieczu katedry budowano przez wiele wieków, tak i my „całe życie mamy się budować, żeby być coraz piękniejszą katedrą”. – Ale wiemy, że sami możemy się zniszczyć przez grzech, przez głupotę i przez nałogi. To jest jakby pożar naszej duszy. Sami się niszczymy i zostają zgliszcza – oznajmił.

Ks. Oko podkreślił, że widzieliśmy w Paryżu trzy etapy. – Wspaniała katedra, pożar i potworne zgliszcza – wymienił.

Amerykańska uczelnia ma pomiary Notre Dame wykonane laserem 3D

Nowojorska uczelnia Vassar College dysponuje zebranymi za pomocą skanera laserowego 3D pomiarami zniszczonej w pożarze paryskiej katedry Notre Dame...

zobacz więcej

– Te obrazy pomagają nam rozumieć, co teraz świętujemy. Tak jak zgliszcza same się nie podniosą, nie odbudują, tak jeżeli sami siebie obrócimy w zgliszcza, tylko Bóg może nas odbudować – zaznaczył.

– To, co jest teraz planowane, wielka odbudowa tej wspaniałej katedry, może się dokonać tylko z zewnątrz, dzięki pomocy zewnętrznej. Podobnie my możemy się podnieść i być odbudowani tylko dzięki Bogu, i właśnie to przede wszystkim świętujemy. Dzieło Chrystusa jest właśnie takim dziełem pomocy dla nas – stwierdził i dodał, że ma nam to pomóc w byciu jak cudowne katedry.

Ks. Oko oznajmił, że „w ten sposób to tragiczne przeżycie może służyć jako obraz tego, co teraz przeżywamy, co świętujemy”.


Zdaniem kapłana święta powinniśmy przeżyć „w jak największym skupieniu i modlitwie, budując to, co najważniejsze, czyli wspólnotę z Bogiem i ludźmi”.

źródło:
Zobacz więcej