Rząd wpłacił na fundusze pomocowe 350 mln euro. Wróci do nas niewiele

Polska na pomoc dla uchodźców w różnych rejonach świata przeznacza coraz większe kwoty (fot. pixabay.com)

W 2019 r. rząd wpłacił do UE na fundusze pomocowe 350 mln euro. Wrócił do nas niewielki procent – podaje „Rzeczpospolita”.

Grecja chce od Niemców 290 mld euro w ramach reparacji wojennych

Parlament Grecji zdecydował, że Ateny mają oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu drugiej wojny...

zobacz więcej

Jak pisze gazeta, według narracji rządowej Polska na pomoc dla uchodźców w różnych rejonach świata przeznacza coraz większe kwoty. Statystyki to potwierdzają – zauważa dziennik. W 2017 r. prawie 160 mln zł rząd przeznaczył na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii. Pieniądze popłynęły do uchodźców głównie za pośrednictwem instytucji międzynarodowych (125,2 mln zł).

Rządowe wsparcie w 2017 r. było o ponad 32 mln zł większe niż rok wcześniej i o prawie 134 mln zł większe niż w 2015 r. Wynika to głównie z tego, że od 2016 r. Polska wpłaca do budżetu UE obligatoryjną składkę w ramach tzw. instrumentu tureckiego.

„W 2016 r. było to 73,2 mln zł, w 2017 - 106,4 mln, a w zeszłym składka wyniosła ok. 53 mln zł. Oprócz tego wpłacamy jeszcze pieniądze m.in. do funduszu powierniczego na rzecz pomocy państwom afrykańskim oraz na wsparcie obszarów dotkniętych kryzysem uchodźczym w ramach Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W tym roku do różnych funduszy wpłaciliśmy już 350 mln euro” – informuje „Rz”.

„Kłopot w tym, że do polskich organizacji pomocowych wrócił z tych pieniędzy zalewie 1 proc.” – mówi gazecie dr Wojciech Wilk, szef Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. „Pieniędzmi polskich podatników, które rząd przeznacza na pomoc dla potrzebujących, zarządzają organizacje z innych krajów” – dodaje.

Powodem jest to, że polskie organizacje mają za małe budżety, by starać się o unijne dofinansowanie, bo od niemal 11 lat właściwie nie zmienia się rezerwa celowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z której mogą korzystać m.in. Polska Akcja Humanitarna czy PCPM. Wynosi ona 110-130 mln zł.

źródło:

Zobacz więcej