Mali: Dymisja rządu po wymordowaniu 160 przedstawicieli ludu Peulh

Masakra wywołała szok w całym Mali (fot. REUTERS/Luc Gnago)

Premier Soumeylou Boubeye Maiga złożył wraz z całym gabinetem rezygnację na ręce prezydenta Mali Ibrahima Boubacara Keity. Dymisja ma związek z wymordowaniem 160 przedstawicieli ludu Peulh przez lokalną samoobronę. Mord wywołał szok w całym kraju.

Napastnicy porwali autobus i zabili 14 pasażerów

Uzbrojeni napastnicy porwali autobus w prowincji Beludżystan na południowym zachodzie Pakistanu, a następnie zabili 14 pasażerów. Na razie nie jest...

zobacz więcej

„Prezydent przyjął dymisję premiera i wszystkich członków rządu” – głosi oficjalny komunikat wydany przez biuro prasowe prezydenta Ibrahima Boubacara Keity.

Do zamordowania ok. 160 przedstawicieli ludu Peuhl doszło 23 marca w środkowym Mali, podczas kolejnego ataku, jaki przypuściły oddziały lokalnej samoobrony złożone głównie z bojowników wywodzących się ze skonfliktowanego z Peulhami ludu Dogon.

W masakrze dokonanej w wiosce Ogossogou zginął m.in. przywódca wioski i jego wnukowie – podały lokalne władze. Wśród zabitych były także „kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze” – informował Abdoul Aziz Diallo, reprezentant jednej z grup zaliczających się do plemienia Peulh.

Masakra wywołała szok w całym Mali. Szczególne oburzenie wywołuje nieudolność rządu, który głosi hasła walki z terrorem, a nie jest w stanie skutecznie kontrolować sytuacji w niektórych regionach kraju i nie umie przeciwdziałać eskalacji konfliktów etnicznych oraz międzyplemiennych, co stwarza pole do działania dla wszelkiego rodzaju samozwańczych milicji i grup bojowych.

W ostatnich miesiącach wiele ataków przypisywano bojownikom z organizacji Dan Na Ambassagou, do której należą przedstawiciele plemienia Dogon - podała bezpośrednio po masakrze Human Rights Watch. W skład Dan Na Ambassagou wchodzą liczne grupy samoobrony m.in. z wiosek zamieszkanych przez Dogonów.

Umacniająca się od kilku lat pozycja islamistycznych radykałów w środkowym Mali popsuła stosunki między Peulhami a Dogonami. Dogoni oskarżają Peulhów o popieranie dżihadystów, ci z kolei zarzucają Dogonom, że wspierają malijską armię, która prowadzi walkę z terroryzmem.

źródło:

Zobacz więcej